Moji prarodiče nechali v r.1913 postavit na jičínském hřbitově rodinnou hrobku sochařem Františkem Bílkem. Je zapsána jako kulturní památka. V r.1978 z nemožnosti financovat údržbu byla hrobka převedena na město Jičín. Smlouvu město ani my jako rodina nemáme. Jediný zápis je evidován na hřbitovní správě - bez razítka a podpisu. Je tam napsáno, že umělecké dílo přechází do majetku města, ale hrobové místo a krycí desky zůstávají ve vlastnictví babičky. Tato informace je pro nás naprosto nová, a jak vyplývá z korespondence s vedením města, město o vlastnictví hrobky zdá se nevědělo. Požádala jsem město, aby hrobku dále nenechávalo chátrat. Město našlo pouze onen citovaný zápis ze hřbitovní správy. Dle jejich vyjádření se nad opravou zamyslí, ale nemohou opravovat krycí desky, neboť dle zápisu nejsou v majetku města. Ty prý měly být součástí dědického řízení po babičce. Usnesení z dědického řízení mám k dispozici, hrobka tam uvedena není. Město se také podivuje, že za hrobku nikdo nikdy neplatil. V naší rodině je ústní informace, že město z vděčnosti za tuto stavbu rozhodlo v r.1913 zprostit hrobku poplatků na celou dobu existence hřbitova. Smlouva není k dispozici. Můj dotaz zní: Jak máme postupovat, aby město mohlo vlastnit celou hrobku, a tím pádem ji moci zrenovovat?
Moc děkuji za Vaši radu. Martina Pauknerová.
Údržba a renovace kulturní památky (hrobka) obce, města - povinnosti obce
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Obce, orgány obce, občané
- Zobrazení: 58
Dobrý den,
v první řadě Vám doporučuji dohodnout další postup s městem – tedy se města dotázat, zda mu bude postačovat prokázání vlastnického práva ke krycím deskám, aby bylo následně možné toto vlastnické právo převést na město. Pokud ano, bude nutné obnovit dědické řízení po Vaší babičce, jelikož se objevil majetek (součást pozůstalosti), který nebyl v původním dědickém řízení vypořádán – tento nově zjištěný majetek tedy bude muset být vypořádán dodatečně (§ 193 zákona o zvláštních řízeních soudních).
Pokud se tedy od města dozvíte, že potřebuje prokázat vlastnické právo ke krycím deskám, aby je mohlo převzít do svého vlastnictví, bude nutné se obrátit na ten soud, který vedl dědické řízení o pozůstalosti po Vaší babičce a iniciovat u něj dodatečné vypořádání nově zjištěného majetku.
Až tímto způsobem získáte právní titul (usnesení soudu) o svém vlastnickém právu ke krycím deskám, bude možné tyto desky například darovat městu.
Pokud by se ukázalo, že město považuje vlastnictví celé hrobky za pochybné (jelikož se o tom nedochoval téměř žádný záznam), bylo by možné aplikovat výše popsaný postup na celou hrobku – tedy obnovit dědické řízení ohledně celé hrobky a po rozhodnutí soudu (tedy po skončení tohoto dodatečného dědického řízení) převést vlastnické právo k celé hrobce na město.
Co se týče Vámi zmiňovaného hrobového místa, je důležité, jaký právní titul opravňoval Vaší babičku k jeho užívání. Předpokládám, že šlo o běžný nájemní vztah (tedy nájem hrobového místa). Tyto nájemní vztahy ze zákona přecházejí (po smrti nájemce) na jiné osoby. Konkrétně dle § 25/5 zákona o pohřebnictví platí, že:
„Právo nájmu hrobového místa přechází na osobu, kterou nájemce určil, popřípadě na svěřenský fond určený nájemcem. Je-li nájemcem fyzická osoba a není-li přechod nájmu na určenou osobu možný, anebo neurčil-li nájemce nikoho, přechází právo nájmu na jeho manžela, není-li ho, na jeho děti, není-li jich, na jeho rodiče, není-li jich, na jeho sourozence; nežijí-li, pak na jejich děti. Není-li přechod práva nájmu na žádnou z těchto osob možný, přechází právo nájmu na dědice zemřelého …“
Záleží však samozřejmě na tom, ve kterém roce (tedy za jaké právní úpravy) Vaše babička zemřela.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních
zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů
Komentáře vytvořeny pomocí CComment