Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Rád bych se zeptal na § 241 Zákoníku práce, ohledně úpravy pracovní doby. Jde mi o to jestli zaměstnanec musí být samoživitel nebo ne. Situace je následující: Manželka je zaměstnaná v jednosměnném provozu, 9:00 - 18:00 a vodí dceru do školky ráno, já pracuji ve dvousměnném provozu, 5:00 - 13:30 nebo 13:30 - 22:00 a dceru ze školky vyzvedávám.

    Jde o to, že můj zaměstnavatel po mě chce, abych chodil na odpolední, tudíž bych nemohl dceru vyzvedávat a manželka si směnu upravit nemůže, ale jeho to nezajímá. Týkal by se mě zmíněný paragraf a měl bych v něm oporu vůči zaměstnavateli a úpravě mé pracovní doby jen na ranní směny přes týden? Nebo se to týká jen zaměstnanců samoživitelů? My jsme manželé.

     

    Odpověď:

    Zákoník práce zmiňuje "zaměstnankyni nebo zaměstnanci pečujícím o dítě mladší než 15 let", aniž by specifikoval, že musí jít o samoživitele.
    Zároveň však také uvádí, že zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
    Pokud zaměstnavatel specifikoval provozní důvody, které neumožňují vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, žádosti vyhovět nemusí.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování