Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Školka nevzala dítě - právo na neplacené volno na péči o dítě do 4 let věku od zaměstnavatele
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsem na rodičovské dovolené RD, na kterou jsem nastoupila v roce 2018 (leden 2018 se mi narodila dcera). Nyní je dceři 2,5 roku a nevzali mi ji do školky. Požádala jsem 1.6.2020 proto svého zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna bez náhrady mzdy po dobu péče o dítě do 4 let věku a zdůvodnila to právě nepřijetím dcery do školky.

    V půli června mi přišla odpověď, že se má žádost po konzultaci s nadřízeným zamítá. Potřebuji poradit, jak mám dále vůči svému zaměstnavateli postupovat. Dceru do školky nevzali (mohu doložit) a soukromou školku platit nechci, proto chci určitě zůstat do jejich 4. narozenin doma. Pokud mě zaměstnavatel bude chtít propustit, zajímá mě, zda je v této situaci možné a s jakou pravděpodobností získat nějaké odstupné, v jaké výši, co proto mám udělat apod. Děkuji za odpověď! Olga.

     

    Odpověď:

    Z judikatury soudů jednoznačně vyplývá, že zaměstnankyně, které zaměstnavatel poskytl na její žádost rodičovskou dovolenou, sice porušuje povinnost stanovenou právními předpisy, jestliže po jejím skončení nenastoupí do práce. O porušení povinnosti vyplývající z právního předpisu vztahujícího se k zaměstnancem vykonávané práci, které by mohlo být důvodem k rozvázání pracovního poměru, se však může jednat jen tehdy, porušila-li tuto pracovní povinnost zaviněně, tj. úmyslně nebo alespoň z nedbalosti.
    Nenastoupí-li zaměstnankyně po skončení rodičovské dovolené do práce  jenom proto, že nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení a že
    nemůže zajistit řádnou péči o dítě ani jinak, a vyrozuměla-li o tom řádně svého zaměstnavatele, je nepochybné, že nemohla nastoupit po skončení rodičovské dovolené do práce z důležitých důvodů. Má proto nárok na poskytnutí pracovního volna. Její jednání proto nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností a nemůže být důvodem k rozvázání pracovního poměru.
    Toto vyplývá např. z rozsudku Nejvyššího soudu ČR zn. 21 Cdo 4411/2007, ze dne 10. října 2008.
    Doporučuji proto informovat zaměstnavatele o této skutečnosti a v případě, že nebude ochoten k dohodě, jednat prostřednictvím advokáta.
    V případě, že sama dáte výpověď, nevznikne nárok na odstupné. Pokud nenastoupíte do zaměstnání a zaměstnavatel Vám dá výpověď z důvodu porušení právních povinností, nárok na odstupné nevznikne.  

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování