Vámi popsaná situace je v zásadě řešitelná dvěma způsoby:
1/ Veřejnoprávní varianta:
V této věci se můžete obrátit na příslušné veřejnoprávní orgány a na obtěžování kouřem ze sousedova komína je upozornit. Kontaktovat můžete především místně příslušný orgán ochrany životního prostředí (příslušný odbor obecního/městského úřadu) a dále místně příslušnou krajskou hygienickou stanici:
https://mzd.gov.cz/krajske-hygienicke-stanice/ V úvahu přichází i kontaktování místně příslušného stavebního úřadu – pro případ, že soused vybudoval svůj komín v rozporu se schválenou projektovou dokumentací (například příliš krátký apod.).
2/ Soukromoprávní varianta:
Proti nadměrnému obtěžování kouřem ze sousedova komínu se můžete bránit i soukromoprávní cestou – tedy podáním žaloby k soudu (nebude-li dohoda se sousedem možná). Konkrétně dle § 1013/1 občanského zákoníku platí, že:
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že … kouř … plyn, pach … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka … v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“
Pokud Vám tedy nepomůže žádný z veřejnoprávních orgánů, které uvádím pod bodem 1/, budete se moci obrátit s žalobou na soud. Pro učinění tohoto kroku Vám doporučuji využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Komentáře vytvořeny pomocí CComment