Odpověď na Váš dotaz rozdělím do dvou částí:
1/ Odstranění přesahujících větví, podrůstajících kořenů a pokácení stromů:
Jste-li obtěžován či poškozován přesahujícími větvemi a podrůstajícími kořeny sousedčiných stromů, můžete ji (písemně) vyzvat k nápravě (což jste již učinil). Nebude-li sousedka na tuto výzvu reagovat, budete oprávněn odstranit přesahující větve a podrůstající kořeny svépomocí. Toto Vaše oprávnění je zakotveno v § 1016/2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
"Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá."
Úplného odstranění sousedčiných stromů můžete docílit několika způsoby:
a/ Sousedské imise:
Jste-li blízkostí sousedčiných stromů nadměrně obtěžován, resp. omezován ve výkonu Vašeho vlastnického práva (například nadměrným spadem jehličí, stíněním apod.), můžete se domáhat jejich odstranění za pomoci § 1013/1 občanského zákoníku:
"Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, ... stín ... a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka ... v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku ..."
b/ Prevence vzniku škody:
Představují-li dle Vašeho názoru sousedčiny stromy vážné ohrožení pro Váš majetek, resp. bezpečnost osob na Vašem pozemku, můžete se domáhat jejich odstranění rovněž z tohoto důvodu. Konkrétně dle § 2903/2 občanského zákoníku platí, že:
"Při vážném ohrožení může ohrožený požadovat, aby soud uložil vhodné a přiměřené opatření k odvrácení hrozící újmy."
c/ Veřejnoprávní zásah:
S žádostí o zjištění zdravotního stavu stromů se můžete obrátit rovněž na místně příslušný orgán ochrany přírody (odbor životního prostředí). Dospěje-li k závěru, že stav stromů představuje hrozbu pro okolí, může nařídit jejich odstranění.
Nebude-li dohoda se sousedkou možná (a nepodaří-li se Vám docílit odstranění stromů postupem dle písm. c/), nezbude Vám, než se v této věci obrátit s žalobou na soud. Pro učinění tohoto kroku Vám doporučuji využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz (a to advokáta, který se zabývá oblastí občanského práva).
2/ Náhrada vzniklé škody:
Vznikla-li na Vašem majetku škoda, jejíž příčinou jsou sousedčiny stromy, resp. sousedčina liknavost s jejich odstraněním, máte samozřejmě právo na její náhradu. Nedojde-li v této věci mezi Vámi a sousedkou k dohodě, bude opět nutné, abyste se náhrady škody domáhal soudní cestou (přičemž výši vzniklé škody bude zapotřebí přesně vyčíslit a prokázat).
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Komentáře vytvořeny pomocí CComment