Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 1.00 (1 hlas)
    Soused nainstaloval na můj plot krycí plachtu - jak se bránit? (soused nekomunikuje)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Nekomunikující soused instaloval na můj plot z drátěného pletiva a na mé parcele krycí neprůhlednou plachtu a jeho dřeviny vysazené v blízkosti plotu plot poškozují a větvě výrazně přerůstají přes plot. Soused byl písemně vyzván k nápravě stavu a byla dána i přiměřená lhůta v době vegetačního klidu dřevin. Soused však dosud nereagoval. Jaké konkrétní orgány státní správy v těchto dvou případech mohu požádat o pomoc?

    Odpověď:

    Stručná odpověď na Váš dotaz: „Jaké konkrétní orgány státní správy v těchto dvou případech mohu požádat o pomoc? “ zní: V podstatě žádné, jelikož Váš spor se sousedem je ryze soukromoprávní povahy – vše je tudíž nutné řešit soudní cestou.
    Pakliže soused zasáhl do Vašeho vlastnického práva instalací krycí plachty na Vašem oplocení, můžete se obrátit na místně příslušný okresní soud s žalobou. Dle § 1042 občanského zákoníku totiž platí, že:
    „Vlastník se může domáhat ochrany proti každému, kdo neprávem do jeho vlastnického práva zasahuje nebo je ruší jinak než tím, že mu věc zadržuje. “
    Pro přípravu předžalobní výzvy a následně žaloby Vám doporučuji využít služeb advokáta:
    www.advokatikomora.cz
    (a to advokáta, který se zabývá oblastí občanského práva).
    Pakliže je sousedovo jednání úmyslné (což z Vašeho dotazu jednoznačně nevyplývá), přičemž soused se vůči Vám tímto jednáním dopustil schválnosti, popř. měl v úmyslu poškodit Váš majetek, mohlo dojít ke spáchání přestupku proti občanskému soužití či přestupku proti majetku (§ 7 a § 8 zákona o některých přestupcích). Ještě před podáním žaloby se proto můžete obrátit na obecní úřad s podnětem k zahájení přestupkového řízení (což je řešení finančně nenáročné a nepochybně rychlejší) – pouze však tehdy, pokud soused jednal v úmyslu Vám uškodit.
    Pokud nad Váš pozemek přerůstají větve sousedových dřevin, můžete při jejich odstranění postupovat dle § 1016/2 občanského zákoníku:
    „Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá. “
    Převyšuje-li tedy dle Vašeho názoru Váš zájem na odstranění přerůstajících větví zájem na zachování celistvých dřevin, můžete tyto přerůstající větve odstranit svépomocí (pakliže soused na Vaší předchozí výzvu k odstranění těchto větví nereagoval).
    _____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
    zákon č. 251/2016 Sb. , o některých přestupcích

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování