Očekávám sdělení obvinění z § 148 Trestního zákoníku. Pracuji jako instrumentářka. V lednu 2016 jsem byla účastna, jako 1. instrumentářka operačního zákroku u 84-leté pacientky s gynekologickou diagnozou. Shodou okolností jsem byla účastna v červnu 2016 u operace neprůchodnosti střev u téže pacientky, kdy byl v neporušeném střevě (tj. bez zánětu, perforace) nalezen tampon.
Vzhledem k tomu, že tato pacientka byla již polymorbidní, ještě v témže roce zemřela. Pozůstalá rodina podala po 3 měsících žalobu. Tato žaloba byla po šetření policií odložena na základě znaleckého posudku, že příčinou úmrtí nebyl druhý zákrok.
Rodina podala stížnost k okresnímu státnímu zástupci, který tuto stížnost zamítl. Proti tomuto rozhodnutí se rodina odvolala ke krajskému státnímu zástupci. Ten případ překvalifikoval na neúmyslné ublížení na zdraví dle §148 Trestního zákona a nechal vypracovat znalecký posudek. Z tohoto posudku vyplynulo na základě jediného nepřímého důkazu mé obvinění (jako 1. instrumentářky), neboť soudní znalec dospěl k názoru, že tampón se mohl dostat do střeva pacientky při zmíněné lednové operaci (podotýkám, že při lednovém zákroku nedošlo k výkonu na střevě).
Jsem přesvědčena, že z mé strany nedošlo k pochybení ve smyslu opomenutí mulového materiálu v dutině břišní, což je stvrzeno i v operačním protokolu. Zajímalo by mě, k jaké události se vztahuje promlčecí lhůta (první nebo druhý operační zákrok) a zároveň prosím o vysvětlení obvinění pouze mé osoby, když zákrok probíhal v týmové spolupráci pod dohledem vedoucího lékaře, v mých úkonech písemně potvrdil bezchybný průběh operace. Děkuji, Beáta
Komentáře vytvořeny pomocí CComment