Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Do 60 dní od podání žádosti o územní rozhodnutí a stavební povolení nás úřad vyzval k doplnění žádosti. Podklady jsme doložili 27.9.2021. Kolik dní má úřad na posouzení doplněné žádosti? Jaká je maximální lhůta? A jak postupovat při nedodržení lhůty ze strany úřadu? Vymlouvají se na nedostatek úředníků. Děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Základní lhůty pro vydání správního rozhodnutí jsou zakotveny v § 71 správního řádu. Stavební úřady se však při své činnosti řídí primárně stavebním zákonem, který stanoví následující maximální lhůty pro vydání příslušných rozhodnutí:
    - dle § 87/4 stavebního zákona je stavební úřad povinen v rámci územního řízení rozhodovat v těchto lhůtách:
    „V jednoduchých věcech, zejména lze-li rozhodnout na základě dokladů předložených žadatelem, rozhodne stavební úřad bez zbytečného odkladu, nejdéle však ve lhůtě do 60 dnů ode dne zahájení územního řízení; ve zvlášť složitých případech … stavební úřad rozhodne nejdéle ve lhůtě do 90 dnů. “
    - dle § 112/3 stavebního zákona je stavební úřad povinen v rámci stavebního řízení rozhodovat v těchto lhůtách:
    „V jednoduchých věcech, zejména lze-li rozhodnout na základě dokladů předložených stavebníkem, rozhodne stavební úřad bez zbytečného odkladu, nejdéle však ve lhůtě do 60 dnů ode dne zahájení stavebního řízení; ve zvlášť složitých případech stavební úřad rozhodne nejdéle ve lhůtě do 90 dnů. “
    - dle § 94p/3 stavebního zákona je stavební úřad povinen v rámci společného řízení rozhodovat v těchto lhůtách:
    „V jednoduchých věcech, zejména lze-li rozhodnout na základě dokladů předložených stavebníkem, rozhodne stavební úřad bez zbytečného odkladu, nejdéle však ve lhůtě do 60 dnů ode dne zahájení řízení; ve zvlášť složitých případech stavební úřad rozhodne nejdéle ve lhůtě do 90 dnů. “
    V dotazu uvádíte, že stavebním úřadem jste byli vyzváni k doplnění své žádosti. Tato skutečnost měla za následek přerušení územního/stavebního řízení (jak to vyplývá z § 86/4 a z § 111/3 stavebního zákona, popř. z § 94d/1, § 94l/6 a § 94t/1 stavebního zákona – pokud jde o společné řízení).
    Jak již název napovídá, lhůta pro vydání rozhodnutí po dobu přerušení řízení neplyne. Okamžik, kdy přestává běžet lhůta pro vydání rozhodnutí a kdy opět začíná plynout, je uveden v § 65/1 správního řádu:
    „Lhůta pro vydání rozhodnutí ve věci přestává běžet již dnem, kdy nastal některý z důvodů uvedených v § 64 odst. 1, a neskončí dříve než 15 dnů ode dne, kdy přerušení řízení skončilo. “
    Dojdete-li výpočtem k přesvědčení, že stavební úřad se nachází v prodlení s vydáním územního rozhodnutí a stavebního povolení, můžete se bránit proti jeho nečinnosti, a to postupem dle § 80 správního řádu. V praxi to znamená, že budete oprávněni kontaktovat nadřízený stavební úřad (krajský úřad) a upozornit ho na nečinnost stavebního úřadu. Nadřízený stavební úřad by měl následně přijmout některé z opatření proti nečinnosti správního orgánu. Nadřízený stavební úřad je konkrétně oprávněn:
    - přikázat nečinnému stavebnímu úřadu, aby ve stanovené lhůtě vydal rozhodnutí,
    - převzít věc a rozhodnout namísto nečinného stavebního úřadu,
    - pověřit jiný stavební úřad ve svém správním obvodu vedením řízení,
    - přiměřeně prodloužit zákonnou lhůtu pro vydání rozhodnutí, lze-li důvodně předpokládat, že stavební úřad v prodloužené lhůtě vydá rozhodnutí ve věci, a je-li takový postup pro účastníky výhodnější.
    ____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 500/2004 Sb. , správní řád
    zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování