Nemyslím si, že by si z Vás starosta dělal tak úplně legraci, a to alespoň co se týče odkazu na krajskou hygienickou stanici. Krajské hygienické stanice jsou totiž veřejnoprávními orgány, do jejichž kompetencí je svěřena kontrola dodržování závazných hlukových a vibračních limitů. Lze Vám proto v první řadě doporučit obrátit se na místně příslušnou krajskou hygienickou stanici:
https://www.mzcr.cz/krajske-hygienicke-stanice/a požádat jí o změření hluku a vibrací ve Vaší chatě, a to při průjezdu autobusu. Dospěje-li krajská hygienická stanice k závěru, že došlo k překročení závazných limitů, bude povinna zjednat v této věci nápravu.
Svou obranu můžete vést i soukromoprávními prostředky. Dle § 1013/1 občanského zákoníku platí, že:
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že … hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“
Je-li proto obec vlastníkem pozemní komunikace sousedící s Vaší chatou, jste oprávněni bránit se proti nadměrnému obtěžování hlukem a vibracemi i prostřednictvím žaloby k místně příslušnému okresnímu soudu. V této souvislosti doporučuji zvážit, zda průjezd autobusu, který se opakuje cca 14x denně představuje obtěžování v míře, která je nepřiměřená místním poměrům a která podstatně omezuje obvyklé užívání Vašeho pozemku/chaty.
Pro přípravu soukromoprávní žaloby Vám doporučuji využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz (a to advokáta, který se zabývá oblastí občanského práva).
K tomuto tématu se více dočtete například zde:
https://www.ak-vych.cz/problematika-obrany-pred-imisemi-hlukem-z-dopravy-v-rozhodovaci-praxi-soudu/nebo zde:
https://frankbold.org/poradna/ochrana-pred-hlukem/hluk/zakladni-informace/rada/jakou-zalobu-podat-pri-obtezovani-hlukem_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Komentáře vytvořeny pomocí CComment