Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    2014 vstoupila v právní platnost usnesení o dědictví po mé zesnulé matce (zemřela 2009). Největší položkou v dědictví byl její byt, který jsem zdědil na 1. s mým bratrem. 2015 vstoupila v právní platnost usnesení na to, že jsem vyplatil bratra a byt byl celý můj. Toto jsem musel učinit tím (s bratrem jsou problémy), že jsem požádal soud o zrušení spoluvlastnictví a bratra vyplatil.

    Stal jsem se tedy jediným vlastníkem bytu po zesnulé matce. 2016 ale vstoupila v právní platnost nové usnesení notáře, neboť na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, bylo původní usnesení z právní mocí 2014 přepracováno. Vlastnictví k bytu (ale i v jiných položkách) mám teď cca 49%, bratr cca 49%, a nově ještě závětní dědic cca 2% (vnuk zůstavitelky a můj syn, který měl zdědit stavební spoření). V novém usnesení notáře z r. 2016 ohledně bytu je napsáno: "Dědici zůstavitelky mají každou majetkovou položku ve spoluvlastnictví a to včetně bytu …. Po právní moci tohoto usnesení proto bez souhlasu pozůstalého vnuka M. K. nelze vycházet ze smíru schváleného usnesením OS 10 …… ze dne 21.4.2015. “ Rád bych se zeptal, jak mám obnovit mé výlučné vlastnictví k bytu. Má mi můj syn (vnuk zůstavitelky) převést své cca 2% a jak? Co s už vyplaceným bratrem? Děkuji, Libor

    Odpověď:

    Pokud je v usnesení notáře uvedeno, že "bez souhlasu vnuka nelze vycházet ze smíru.", pak nejjednodušší varianta bude, když Vám Váš syn své 2% převede. Tento úkon bude chápán jako jeho souhlas a věc tím bude vyřízená. Nepíšete, zda je Váš syn již zletilý - pokud ano, využijte výše uvedeného doporučení, pokud není, pak bude věc komplikovanější, neboť všechny jeho úkony musí schválit soud a ten zkoumá, zda tyto úkony jsou v jeho zájmu. Zde by teoreticky mohla nastat komplikace, neboť soud by nemusel souhlasit s tím, že se Váš syn zbavuje majetku. Pak by se toto muselo do katastru nemovitostí promítnout tak, že on je vlastníkem 2% nemovitosti a Vy 98%.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování