Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Nemovitost byla rozdělena na dvě části, můj RD a sklad sousedky (dříve užívaný letní byt). Tento letní byt měl k mému domu přichycen nerezový komín. Komín byl zbudován na základě stavebního povolení v roce 2013, tehdy se jednalo o jednu nemovitost. Podařilo se mi na moji žádost přesvědčit sousedku, aby komín zcela odstranila. Náklady na odstranění komínu jsem sousedce zaplatila převodem z účtu a zároveň jí napsala poděkování, že byl komín odstraněn. Emailová korespondence ohledně komínu byla vždy pouze z mé strany. Sousedka mi odpovídala ústně, pouze po odstranění komínu odpověděla, že mám pravdu, že dům takto lépe vypadá. Mohla by na základě starého stavebního povolení komín znovu vybudovat a přichytit k mému domu? Nebo to již není možné? Mám jako důkaz, že byl komín odstraněn fotografie (aktuálně staví na pozemku nový dům, takže je jasně vidět, že komín byl odstraněn v době stavby nového domu + tu platbu z účtu). Velmi Vám děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Opakovaná výstavba komínu na základě původního povolení by neměla být možná, jelikož výstavbou komínu (v roce 2013) bylo povolení takzvaně zkonzumováno (tedy „vypotřebováno“).

    V souvislosti se shora uvedeným se sluší doplnit, že platnost povolení vydávaných stavebními úřady dle starého stavebního zákona byla navíc časově omezena, a to konkrétně:

    - co se týče územního rozhodnutí, platilo dle § 93/1 starého stavebního zákona, že:

    „Územní rozhodnutí o umístění stavby … platí 2 roky ode dne nabytí právní moci, nestanoví-li stavební úřad v odůvodněných případech lhůtu delší, nejdéle však 5 let.“

    - co se týče územního souhlasu, platilo dle § 96/8 starého stavebního zákona, že:

    „Územní souhlas platí 2 roky ode dne jeho vydání. Dobu platnosti územního souhlasu nelze prodloužit.“

    - co se týče tzv. stavební ohlášky, platilo dle § 106/3 starého stavebního zákona, že:

    „Souhlas platí 2 roky ode dne jeho vydání. Dobu platnosti nelze prodloužit. Souhlas s provedením nepozbývá platnosti, bylo-li s prováděním ohlášeného stavebního záměru započato ve lhůtě platnosti.“

    - co se týče stavebního povolení, platilo dle § 115/4 starého stavebního zákona, že:

    „Stavební povolení pozbývá platnosti, jestliže stavba nebyla zahájena do 2 let ode dne, kdy nabylo právní moci. Dobu platnosti stavebního povolení může stavební úřad prodloužit na odůvodněnou žádost stavebníka podanou před jejím uplynutím …“

    - co se týče společného povolení, platilo dle § 94p/5 starého stavebního zákona, že:

    „Společné povolení platí 2 roky ode dne nabytí právní moci, nestanoví-li stavební úřad v odůvodněných případech lhůtu delší, nejdéle však 5 let …“

    (přičemž totéž platilo pro společné povolení rovněž dle § 94z/1 starého stavebního zákona).

    Závěrem pouze doplňuji, že nyní platný stavební zákon řeší tuto problematiku ve svém § 198/1, dle něhož platí, že:

    „Povolení platí 2 roky ode dne nabytí právní moci, nestanoví-li stavební úřad v odůvodněných případech dobu delší, nejdéle však 5 let. Bylo-li provádění záměru zahájeno v době jeho platnosti, prodlužuje se doba platnosti na 10 let ode dne právní moci povolení nebo rozhodnutí o prodloužení platnosti povolení.“

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)

    zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon

     

     

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování