Dobrý den,
v dotazu zmiňujete, že se svými sousedy jste uzavřeli smlouvu, která se týká realizace Vašeho stavebního záměru. Vzhledem k tomu, že ze znění dotazu není zřejmé, co je předmětem této smlouvy, nebudu se jí blíže zabývat. Upozorňuji pouze, že pro realizaci stavebního záměru není v zásadě nezbytné uzavírat se sousedy smlouvy (postačí jejich písemný souhlas – vyjádřený podpisem na situačním výkresu).
Odpověď na Váš dotaz rozdělím do tří částí:
1/ Betonová odstavná plocha:
Dle § 80/2 písm. c) stavebního zákona platí, že pro vybudování odstavné plochy je zapotřebí získat od stavebního úřadu územní rozhodnutí (a to konkrétně rozhodnutí o změně využití území), resp. územní souhlas, jedná-li se o méně rozsáhlou odstavnou plochu.
Jde-li pak o malou odstavnou plochu, tedy odstavnou plochu do 300 m2, která neslouží pro skladování nebo manipulaci s hořlavými látkami nebo látkami, které mohou způsobit znečištění životního prostředí, není zapotřebí získat od stavebního úřadu žádné územní rozhodnutí ani územní souhlas, žádné stavební povolení ani souhlas s tzv. stavební ohláškou (§ 80/3 písm. b) ve spojení s § 103/1 písm. e) bodem 17. stavebního zákona).
V zásadě by tedy mělo být možné vybudovat Vámi zmiňovanou betonovou odstavnou plochu bez nutnosti opatřovat jakékoli přivolení stavebního úřadu (tedy „ve volném režimu“). Je-li na odstavnou plochu pamatováno i ve smlouvě mezi Vámi a Vašimi sousedy, bude vhodné tuto smlouvu dohodou (například prostřednictvím dodatku) změnit (samozřejmě pouze tehdy, pokud se Váš stavební záměr neshoduje s tím, co jste si se sousedy ve smlouvě ujednaly).
Pro předejití jakýmkoli komplikacím Vám doporučuji konzultovat Váš stavební záměr (tedy vybudování betonové odstavné plochy) rovněž s místně příslušným stavebním úřadem. Jednotlivé stavební úřady přistupují k výkladu konkrétních ustanovení stavebního zákona různě, je proto žádoucí, aby Vám stavební úřad potvrdil, že betonovou odstavnou plochu můžete zřídit bez nutnosti získávat od něj jakékoli přivolení.
2/ Zeď:
Dle § 79/2 písm. f) ve spojení s § 103/1 písm. a) stavebního zákona platí, že oplocení (včetně zdi) je možné zřídit bez jakéhokoli přivolení stavebního úřadu (tedy „ve volném režimu“) pouze tehdy, jsou-li splněny tyto tři podmínky:
- jedná se o oplocení do výšky 2 m,
- jedná se o oplocení, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím,
- jedná se o oplocení, které se nachází v zastavěném území či v zastavitelné ploše.
Není-li některá z výše uvedených tří podmínek splněna, bude nutné získat od stavebního úřadu pro vybudování oplocení územní souhlas (§ 96/2 písm. a) ve spojení s § 103/1 písm. e) bodem 14. stavebního zákona).
Pakliže smlouva uzavřená mezi Vámi a Vašimi sousedy výslovně nepočítá se zbouráním stávajícího zděného oplocení (resp. stěny bývalého domu) a vybudováním zdi nové, opět Vám doporučuji tuto smlouvu dohodou změnit (pro předejití případným neshodám s Vašimi sousedy).
I realizaci tohoto stavebního záměru Vám doporučuji konzultovat s místně příslušným stavebním úřadem (v tomto ohledu je podstatné, zda je v žádosti, kterou jste v minulosti na stavební úřad podávali, zmíněno rovněž to, že do budoucna hodláte stávající zeď strhnout a zřídit zeď novou).
3/ Umístění garáže na hranici pozemků:
Platná právní úprava umožňuje, aby byla garáž umístěna i na hranici pozemků (a to rovněž v případě, kdy bude její stěna vyšší než 2 m). Konkrétně dle § 25/5 a 6 vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území platí, že:
- vzdálenost stavby garáže umístěné na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m,
- s ohledem na charakter zástavby je možno umístit až na hranici pozemku garáž; v takovém případě nesmí být ve stěně na hranici pozemku žádné stavební otvory, zejména okna a větrací otvory; musí být zamezeno stékání dešťových vod nebo spadu sněhu ze stavby na sousední pozemek; stavba, ani její část, nesmí přesahovat na sousední pozemek.
V tomto ohledu je opět podstatné, zda s výstavbou garáže až na hranici pozemků počítáte již v žádosti, kterou jste v minulosti podali ke stavebnímu úřadu. Pakliže nikoli, bude v budoucnu možné, abyste se na stavební úřad obrátili s žádostí o povolení zřídit garáž na hranici pozemků.
Mírně nad rámec Vašeho dotazu připomínám, že žádost, kterou jste v minulosti podali ke stavebnímu úřadu, můžete samozřejmě ještě změnit (je-li zapotřebí Váš původní stavební záměr nějak upravit).
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
- vyhláška č. 501/2006 Sb. , o obecných požadavcích na využívání území
Komentáře vytvořeny pomocí CComment