Dobrý den,
je pravdou, že oplocení, které splňuje tyto tři podmínky:
- jedná se o oplocení do výšky 2 m,
- jedná se o oplocení, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím
- jedná se o oplocení, které se nachází v zastavěném území či v zastavitelné ploše,
může být zřízeno bez jakékoli ingerence stavebního úřadu, tzn. ve „volném režimu“ (jak to vyplývá z § 79/2 písm. f) ve spojení s § 103/1 písm. e) bodem 14. stavebního zákona).
Dle § 25/1 vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území musí vzájemné odstupy staveb umožňovat údržbu staveb. Tato vyhláška je však prováděcím právním předpisem stavebního zákona. Vzhledem k tomu, že na plot Vaší sousedky se ustanovení stavebního zákona nevztahují (pokud tento plot splňuje/bude splňovat shora uvedené podmínky), nemohou se na něj vztahovat ani ustanovení vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území.
Určitou možnost obrany Vám dává občanský zákoník, a to jeho § 1020. Dle tohoto ustanovení konkrétně platí, že:
„Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků. “
Rozumným důvodem, o kterém občanský zákoník hovoří, musí být objektivně (nikoli subjektivně) rozumný důvod. Jakékoli iracionální požadavky nemohou samozřejmě v této souvislosti požívat právní ochrany.
Ve Vašem případě je otázkou, zda je zájem na údržbě Vašeho plotu objektivně rozumným důvodem a především, zda tento důvod převáží nad právem Vaší sousedky vlastnicky nakládat se svým pozemkem.
Je zřejmé, že pokud by Vaše sousedka zachovala odstup mezi oběma ploty např. v šířce 70 cm, prakticky by se o tento pruh svého pozemku připravila (nemohla by ho nijak rozumně užívat), neboť tento pruh pozemku by se octl „za zdí“.
V této souvislosti se nabízí otázka, zda je větším zásahem a/ zásah do sousedčina vlastnického práva (kdy by jí bylo prakticky znemožněno užívat část jejího pozemku), nebo b/ zásah do Vašeho vlastnického práva (kdy Vám bude znemožněno svůj plot v budoucnu udržovat).
Šalamounským řešením nastalé situace by bylo samozřejmě odstranění Vašeho oplocení, neboť již nebude (po vybudování sousedčiny zídky) zapotřebí (a v budoucnu tudíž ušetříte na nákladech za údržbu).
V současné chvíli se můžete na svou sousedku obrátit s žádostí o zachování určité odstupové vzdálenosti od Vašeho plotu, a to s odkazem na shora citovaný § 1020 občanského zákoníku. Pokud Vám sousedka sdělí, že Vaší žádosti nehodlá vyhovět (a budete-li odhodlána řešit věc právní cestou), můžete se obrátit na místně příslušný okresní soud s návrhem na vydání předběžného opatření. Tímto předběžným opatřením by soud Vaší sousedce dočasně zakázal zřizovat zídku, přičemž Vy byste musela podat ve stanovené lhůtě k tomuto soudu žalobu. Pro učinění těchto právních kroků Vám doporučuji advokátní zastoupení:
www.advokatikomora.cz Co se týče zpřístupnění sousedního pozemku za účelem údržby či opravy vlastní stavby, je tato situace primárně upravena v § 1022/1 občanského zákoníku. Dle tohoto ustanovení platí, že nemůže-li se stavba stavět nebo bourat, nebo nemůže-li se opravit nebo obnovit jinak než užitím sousedního pozemku, má vlastník právo po sousedovi požadovat, aby za přiměřenou náhradu snášel, co je pro tyto práce potřebné.
Pakliže mezi sousedy nedojde k dohodě na zpřístupnění pozemku za účelem opravy či údržby stavby, je situace řešitelná buď soudní cestou (což je varianta dražší a zdlouhavější), nebo zahájením správního řízení u místně příslušného stavebního úřadu. Dle § 141/1 stavebního zákona totiž platí, že pro vytvoření podmínek k provedení stavby nebo její změny, nutných zabezpečovacích prací, nezbytných úprav, udržovacích prací a k odstranění stavby nebo zařízení může stavební úřad uložit těm, kteří mají vlastnická práva k sousedním pozemkům či stavbám na nich, aby umožnili provedení prací ze svých pozemků nebo staveb, pokud mezi zúčastněnými osobami nedošlo k dohodě.
Shora uvedený § 1022 občanského zákoníku a § 141 stavebního zákona Vás však neopravňuje žádat po sousedce zachování určité odstupové vzdálenosti (účel těchto dvou ustanovení je jiný). Tento požadavek tak můžete vznést toliko s odkazem na § 1020 občanského zákoníku.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
vyhláška č. 501/2006 Sb. , o obecných požadavcích na využívání území
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Komentáře vytvořeny pomocí CComment