1. Záleží na obsahu dohody a na důvodu ukončení pracovního poměru. Pokud je místo rušeno apod. při výpovědi byste pravděpodobně byla dva měsíce na překážkách na straně zaměstnavatele a následně dostala odstupné podle § 67 zákoníku práce, které je odstupňované podle délky trvání pracovního poměru. Je nutné obojí posoudit, jinak není možné rozhodnout, která z možností je výhodnější.
2. I v případě vyplacení odstupného je možné přihlásit se na Úřad práce, ten ale nebude podle výše odstupného (ve Vašem případě dva měsíce) vyplácet podporu v nezaměstnanosti.
3. Úřad práce bude platit od prvního měsíce zdravotní pojištění, sociální není v této situaci placeno, jedná se o tzv. vyloučenou dobu.
4. Záleží na důvodu ukončení pracovního poměru dohodou. Pokud se nebude jednat o ukončení z tzv. závažných důvodů, bude podpora krácena. Je proto důležité, pokud např. bylo Vaše místo zrušeno, aby tato informace byla v dohodě uvedena.
5. Výše odstupného musí být uvedeno přímo v dohodě.
Pokud jde o to, zda zaměstnavatel bude platit během dvou měsíců pojištění, zaleží na tom, jestli pracovní poměr skončí hned nebo až po dvou měsících. Skončí-li hned, je nutné se neprodleně přihlásit na Úřad práce, neboť zaměstnavatel již pojištění platit nebude. Pokud budete na překážkách a tedy formálně stále zaměstnancem, bude pojištění platit zaměstnavatel.
► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Dohoda o ukončení pracovní smlouvy s odstupným a placení sociálního a zdravotního pojištění zaměstnavatelem - je to jeho povinnost?
- Přihlášení na úřad práce po dohodě o ukončení pracovního poměru
Komentáře vytvořeny pomocí CComment