Má kamarádka žije 5let ve Španělsku. Pracuje tam, zdravotní pojištění platí ve Španělsku. Občanství má české. Ve Španělsku si našla přítele Španěla, se kterým žije v podnájmu již 2 roky. Mají spolu 1 dítě-chlapce, rok starého. Nejsou manželé, ale její přítel je uveden v rodném listu chlapce jako otec. Nyní si ovšem přestali rozumět a přítel se od ní odstěhoval ke svým rodičům ve Španělsku, kousek od ní a vypadá to, že se snaží udělat vše pro to, aby syn připadl jemu. Při návštěvách svého syna si její přítel s sebou odnesl jednoho dne i synův rodný list a pas.
Kamarádka by se chtěla s chlapcem přijet podívat za rodinou do ČR na návštěvu, ale přítel jí k tomu nechce dát souhlas, asi z obavy že by tu zůstala i s dítětem – z tohoto důvodu jí zcizil určitě i rodný list a pas. Při společném soužití byli domluveni s přítelem, že dítěti po narození vyřídí obojí občanství. Kamarádka nijak nespěchala s vyřizováním, ale za nynější situace by si chtěla vyřídit i to české občanství. Po telefonickém dotazu na naší lince - Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí - jí tvrdí, že má její syn automaticky obě občanství, tedy i české.
Na ambasádě ve Španělsku jí řekli, že ho získá, až po souhlasu a podpisu otce (jejího přítele). Její přítel, lépe řečeno jeho právník tvrdí, že má jen španělské občanství. Poraďte prosím, co má udělat nebo na koho se obrátit, případně který zákon řeší :
-
vyřízení českého občanství dítěti v cizině
-
jakým způsobem má vyjet za rodinou do ČR na dovolenou i dítětem, aby se to nebralo jako únos dítěte
- na jak dlouho by mohla vyjet za rodinou do ČR
-
podle zákonů které země se pak řeší problémy při sporu o dítě
-
má na řešení problémů vliv jaké občanství má dítě
Děkuji, Martin
Komentáře vytvořeny pomocí CComment