Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Na koho se mohu obrátit ve věci, jak bude naloženo s mým tělem po smrti, kdo bude na pohřbu a kdo ne, jak sepsat a kam písemnost tohoto typu uložit aby se tomu tak stalo. Jako příklad Závěť je sepsaná notářským zápisem. Jak zapsat písemnost co se má udělat v jiných případech.

    Odpověď:

    V obecné rovině lze vyjít z § 113/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    „Člověk má právo rozhodnout, jak bude po jeho smrti naloženo s jeho tělem. “
    Co se týče podrobností pohřbu člověka, je klíčový § 114/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    „Člověk je oprávněn rozhodnout, jaký má mít pohřeb. Nezanechá-li o tom výslovné rozhodnutí, rozhodne o jeho pohřbu manžel zemřelého, a není-li ho, děti zemřelého; není-li jich, pak rozhodnou rodiče a není-li jich, sourozenci zemřelého; nežijí-li, pak rozhodnou jejich děti a není-li ani jich, pak kterákoli z osob blízkých; není-li žádná z těchto osob, pak rozhodne obec, na jejímž území člověk zemřel. “
    Právo člověka rozhodnout o vlastním pohřbu však není bezbřehé. V této souvislosti je nutné respektovat veřejnoprávní úpravu pohřebnictví, a to konkrétně § 4/1 zákona o pohřebnictví, dle něhož platí, že:
    „S lidskými pozůstatky a s lidskými ostatky musí být zacházeno důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku …“
    (přičemž toto ustanovení následně vyjmenovává zakázané způsoby nakládání s lidskými pozůstatky a lidskými ostatky). Co se týče způsobu pohřbení, je nutné, aby člověk – při rozhodování o vlastním pohřbu – nevybočil z mezí pojmu „pohřbení“, jak je definován v § 2 písm. e) zákona o pohřebnictví:
    „… uložení lidských pozůstatků do hrobu nebo hrobky na pohřebišti nebo jejich zpopelnění v krematoriu“
    Přání člověka týkající se způsobu jeho pohřbení může být nerespektováno tehdy, pokud krajská hygienická stanice rozhodne dle § 5/7 zákona o pohřebnictví:
    „Krajská hygienická stanice může v případě, že osoba byla v době úmrtí nakažena nebezpečnou nemocí,
    a/ stanovit pro vypravitele pohřbu nebo provozovatele pohřební služby způsob zacházení s lidskými pozůstatky, a
    b/ rozhodnout o povinnosti vypravitele pohřbu, není-li možné vyloučit riziko nákazy, o pohřbení zpopelněním bez ohledu na vůli zemřelé osoby, případně osob uvedených v § 114 odst. 1 občanského zákoníku nebo vypravitele pohřbu, a to i v případech uvedených v odstavci 3. “
    Co se týče způsobu, jak má člověk projevit své přání týkající se pohřbu, právní úprava mlčí. Je samozřejmě vhodné, aby bylo toto přání projeveno písemně, a to s datací a úředně ověřeným podpisem (aby nemohlo být v budoucnu zpochybňováno, že se jedná o projev vůle konkrétního člověka). Písemné přání o způsobu pohřbení je následně možné předat některé z důvěryhodných osob blízkých (popř. více osobám).
    Není zajisté ani vyloučeno, aby bylo toto písemné přání uloženo u notáře, který by ho po úmrtí dotyčného člověka předal pozůstalým – v této souvislosti však není jisté, zda by se notář o úmrtí člověka dozvěděl tak brzy, aby mohl jeho písemné přání předat pozůstalým ještě před pohřbem.
    Při formulaci přání o vlastním pohřbu je vhodné vzít na zřetel i finanční stránku věci. Hrazení nákladů pohřbu je upraveno v § 114/2 občanského zákoníku:
    „Náklady pohřbu a opatření pohřebiště se hradí z pozůstalosti. Pokud pozůstalost nestačí ke krytí nákladů toho způsobu pohřbu, jaký si zesnulý přál, musí být pohřben alespoň slušným způsobem podle místních zvyklostí. “
    Pokud člověk nechce být pohřben na veřejném pohřebišti (typicky se jedná o uložení urny v domácnosti někoho z pozůstalých), může rozhodnout o tom, komu mají být jeho ostatky vydány. Vyplývá to z § 92/2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    “Nejsou-li lidské ostatky uloženy na veřejném pohřebišti, má na jejich vydání právo osoba, kterou člověk před svou smrtí výslovně určil; jinak postupně jeho manžel, dítě nebo rodič, a není-li žádný z nich nebo odmítnou-li ostatky převzít, převezme je jeho dědic. “
    _____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
    zákon č. 256/2001 Sb. , o pohřebnictví a o změně některých zákonů

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování