Můj dotaz souvisí s mou předešlou otázkou, na který jsem už od Vás obdržel odpověď. Pro jistotu dotaz nakoupíruji sem ještě jednou: V roce 2008 jsme s manželkou koupili stavební pozemek od developerské firmy (a.s.), na kterém jsme v následujícím roce postavili rodinný dům. V kupní smlouvě bylo uvedeno, že na pozemku neváznou žádná věcná břemena ani zastávní práva a další omezení. Bohužel před koupí pozemku jsme nevyžádali výpis z katastru nemovitostí. Až v letošním roce 2010 jsme zjistili, že na našem pozemku je zástavní právo smluvní u banky. Firma je v současné době v insolvenčním řízení a údajně předseda představenstva je nezvěstný (v Americe). Jeho manželka, která je statutárním orgánem se k problémům nehlásí. Kontaktovali jsme banku a žádali o vyjádření k možnosti zrušení zástavního práva z našeho pozemku. Banka si nechala vypracovat odhad na pozemek a na základě toho po nás požaduje tržní cenu pozemku. Prosím, poraďte jak máme postupovat. Máme ještě jednou zaplatit náš pozemek?
Na dotaz jste mi již odpověděli. Uvedu vás do současného stavu:
S bankou jsme se domluvili, že zaplatíme za pozemek, aby zástavní právo z našeho pozemku zmizel. Celou částku (200 000 Kč) jsme už zaplatili a máme podepsanou dohodu s bankou, že po obdržení peněz to vyřídí na katastru. Firma Instav (od které jsme pozemek koupili) je v insolvenčním řízení. Chceme podat trestní oznámení na majitele firmy z důvodu podezření z podvodu a zajímalo by nás, jestli můžeme také podat přihlášku pohledávky na krajský soud, kam bychom zahrnuli těch 200 000 Kč a také dlužnou částku za penále podle smlouvy za nedodělání inženýrských sítí? V případě, že chceme postupovat špatně, sdělte nám, prosím, nejvhodnější postup, abychom peníze mohli získat zpátky. Děkuji, Štefan.
Odpověď:
Dle občanského zákoníku má prodávající povinnost uvědomit kupujícího o vadách, které se na věci vyskytují, a to včetně vad právních. Informace, které lze získat z katastru nemovitostí se do takových věcí nepočítají, pokud nejsou ve smlouvě výslovně vymíněny. To je i Váš případ, a z toho plyne odpovědnost prodávajícího za škodu. Pokud je již zahájeno insolvenční řízení, máte v tuto chvíli jedinou šanci, jak peníze vymoci, a to přihláškou do tohoto řízení. Musím upozornit, že je vždy stanovena lhůta k přihlášení pohledávek, proto je třeba ji dodržet (lhůta může být 30 dní až dva měsíce).
Po přihlášení pohledávky na předepsaném formuláři máte práva, která byste jinak neměli - právo účasti na hlasování schůze věřitelů, právo hlasovat, být členem věřitelského výboru – zákon však nedává povinnost tak činit. Jedním z účinků je však také to, že správce začne Vaši přihlášku přezkoumávat, tedy začne zjišťovat, zda je Vaše pohledávka skutečná, je správně přihlášená apod. Je-li jen špatně přihlášeno, správce Vás vyzve k doplnění a poučí o způsobu doplnění.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment