Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Řešíme situaci, kdy jsme kvůli konfliktům v rodině omezili styk prarodičů s našimi malými dětmi (3 a 5 let). Chodíme k prarodičům na návštěvy cca jednou za měsíc, ale odmítáme jim děti přenechat v péči bez našeho dozoru. Podle zákona prarodiče mají právo na styk s vnoučaty. Je někde stanoveno, jakou formu tento styk musí mít?

    Je někde uvedeno, že jim děti musíme předávat do péče? Důvod proč se bráníme předávání je ten, že si již nepřejeme, aby se prarodiče podíleli na výchově. Jejich postoje a chování jsou v rozporu s některými životními hodnotami, které se snažíme našim dětem vštípit. Konkrétně jde popírání skutečností týkajících se psychického zdraví členů naší rodiny, šíření dezinformací a pomluv, citové vydírání a vyhrožování, které ze soužití s prarodiči vytvořilo natolik stresující prostředí, že jsme se rozhodli držet si od nich odstup. Jsou to ale důvody, které by se u soudu asi špatně prokazovaly. Proto se chceme vyhnout situaci, kdy by prarodiče byli oprávněni nás zažalovat za bránění styku s vnoučaty. Už nám tím hrozili. Předem děkuji.

     

    Odpověď:

    Jak ve svém dotazu správně uvádíte, prarodiče mají ze zákona nárok na styk se svými vnoučaty. Paragraf 927 občanského zákoníku k tomu říká toto: Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí.
    Jestliže tedy prarodiče navštěvujete jednou za měsíc a kontakt s vnoučaty jim umožňujete pouze za Vaší přítomnosti, mohou se prarodiče obrátit na soud, i když jim ve styku s vnoučaty bránit nebudete. Prarodiče mohou podat k soudu návrh na určení styku s vnoučaty zkrátka proto, že budou chtít vídat vnoučata častěji a bez Vaší přítomnosti. Při soudním jednání se můžete pokusit prosadit Vaši přítomnost u styku, ale je otázka, zda budete úspěšní. Úplného zákazu styku velmi pravděpodobně nedosáhnete - k tomu by musely existovat velice závažné důvody.
    Jestliže soud návrhu prarodičů vyhoví, určí frekvenci a délku styku vnoučat s prarodiči. Soud tedy rozhodne například tak, že mají prarodiče právo se s vnoučaty vídat každou sudou neděli od 10 do 18 hodin (berte to opravdu jen jako příklad). Vy pak budete povinni ve stanovený čas vnoučata prarodičům předat a po styku je převzít zpět. V jinou dobu než v tu, kterou stanoví soud, ale nebudete povinni prarodičům kontakt s vnoučaty umožnit.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování