Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Chtěla bych si osvojit zletilou vnučku (ročník 1993). Moje dcera, její matka, zemřela v jejích 17 letech. Od té doby jsem se o ní starala já /jsem její kmotra/. Její biologický otec se o ní ani o její ochrnutou matku v té době nestaral a ani na ni neplatil. Staral se jen o jejího bratra. V současné době mi to vnučka oplácí a pomáhá mi /je mi 73 let/.

    Chtěla bych jí zvýhodnit v případě dědictví. Mám ještě syna, který o mě neprojevuje téměř žádný zájem a ani mi neposkytuje žádnou pomoc, přestože u mě bydlel do 30 let a dostal ode mne více finančních prostředků, než jsem stačila dát své zemřelé dceři. Nechci syna vydědit a ani nechci omezit rodičovská práva biologického otce vnučky. Potřebovala bych radu, jak to nejlépe udělat. Předem děkuji Beáta.

     

    Odpověď:

    Osvojení Vaší zletilé vnučky zákon umožňuje. Vzhledem k tomu, že jste o vnučku pečovala již v době její nezletilosti (před 18. rokem věku), mohlo by se jednat o osvojení, které je obdobou osvojení nezletilého. Jestliže chcete Vaši vnučku osvojit, je zapotřebí podat návrh na osvojení k okresnímu soudu v místě bydliště vnučky. Se sepsáním návrhu na osvojení Vám mohou pomoci například pracovníci občanských poraden nebo oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství. K návrhu na osvojení je zapotřebí přiložit písemný souhlas Vaší vnučky, pokud by vnučka byla již vdaná, je třeba připojit i souhlas jejího manžela. O tom, zda bude zapotřebí souhlas jejího biologického otce, rozhodne soud.
    V řízení o osvojení bude soud zkoumat, zda osvojení Vaší vnučky není v rozporu s dobrými mravy a s odůvodněným zájmem jejího biologického otce. Jestliže soud návrhu na osvojení vyhoví, vnučka a její biologický otec už vůči sobě nebudou mít vzájemnou vyživovací povinnost, resp. budou ji mít pouze tehdy, pokud nebudou jiné osoby, které by tuto povinnost mohly plnit. Osvojením tedy dojde k omezení rodičovských práv biologického otce vůči Vaší vnučce. Vyživovací povinnost vůči vnučce budete mít po rozhodnutí soudu Vy a vnučka po Vás bude moci dědit v první zákonné třídě dědiců - tedy společně s Vaším synem, a to rovným dílem. Jestliže chcete vnučku zvýhodnit pouze ve vztahu k dědictví, můžete místo osvojení sepsat závěť, ve které část svého majetku vnučce odkážete.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování