Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Chtěla bych se zeptat, zda je pracovní smlouva platná po podepsání obou stran i když je v ní omylem chybně uvedená délka pracovní doby, konkrétně delší týdenní pracovní doba než 40h. Považuje se pracovní doba v tomto případě za čtyřicetihodinovou nebo je to porušení zákona ze strany zaměstnavatele? Četla jsem, že tento údaj není ve smlouvě povinný, proto nevím, jak se na tuto chybu potom nahlíží. Děkuji, S pozdravem, Hana.

     

    Odpověď:

    Podle § 4 zákoníku práce se pracovněprávní vztahy se řídí tímto zákonem; nelze-li použít tento zákon, řídí se občanským zákoníkem, a to vždy v souladu se základními zásadami pracovněprávních vztahů.
    Podle § 576 občanského zákoníku týká-li se důvod neplatnosti jen takové části právního jednání, kterou lze od jeho ostatního obsahu oddělit, je neplatnou jen tato část, lze-li předpokládat, že by k právnímu jednání došlo i bez neplatné části, rozpoznala-li by strana neplatnost včas.
    Vzhledem k tomu, že ujednání o délce pracovní doby není podstatnou náležitostí pracovní smlouvy, lze tedy toto ustanovení oddělit od ostatního obsahu a je neplatná pouze tato část, nikoli celá smlouva.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování