Měla bych dotaz ohledně možné výpovědi ze strany zaměstnavatele dle paragrafu 52 písm. f) zákona č. 262/2006 Sb. Personální oddělení na schůzce 3.12.2024 s nadřízenými mně předalo vytýkací dopis, kde jsem byla obviněna z několika záležitostí, se kterými nesouhlasím. Poslala jsem proto oficiální dopis na personální oddělení s důkazy z emailů a potvrzeními od spolupracujících kolegů, abych některé věci vyvrátila, že nejsou pravda, přestože tento dopis by měl mít váhu až v případě podání soudní žaloby na zaměstnavatele. Má nadřízená mně dlouhodobě šikanuje a hledá evidentně způsob, jak se mně zbavit, abych zaměstnání opustila. Pracuji ve firmě již 3 roky. Jeden bod je, že jsem v červnu 2024 neoprávněně pracovala z domova bez souhlasu nadřízených dle vnitřní směrnice. Další bod byl např. že jsem neoprávněně 1.7.2024 opustila ve 13:13 hodin pracoviště, když pevný kmen je do 14 hodin. K oběma obviněním jsem doložila emaily, které toto vyvrací. Třetí bod byl pracovní, že jsem správně nespočítala nějaké podklady v říjnu 2024, na kterých spolupracuje mnoho kolegů, které v té době osobně i pracovně postihly povodně. Důvody ztížené situace při přípravě dat jsem vysvětlovala osobně i vyššímu nadřízenému, který mé odůvodnění přijal a nadřízené posílala email s vysvětlením. Ve vytýkacím dopise je uvedeno, že mám do 30 dnů splnit x dalších bodů a pokud je nesplním, tak je uvedeno, že zváží rozvázání pracovního poměru. Jsou tam body, které ostatní kolegové v oddělení plnit nemusí. Jedním z bodů na odstranění je, že jsem neměla pravidelné schůzky s vybranými kolegy z jiného oddělení a neprojednávala jsem s nimi řádně nutné pracovní podklady. Kolegy jsem požádala o oficiální potvrzení zaslané emailem, jsem se s nimi scházela. Další schůzku naplánovali na 9.1.2025, kde se bude kontrolovat, zda jsem požadované body splnila. Většinu uvedených jsem mechanicky nastavila, abych splnila. Jeden z bodů na splnění, ale je velmi subjektivní, proto očekávám od své nadřízené, že oficiálně informuje, že jsem s ní řádně nekomunikovala a nesplnila ho tak. Můj dotaz je, zda mohu rovnou na této schůzce následně obdržet výpověď ze strany zaměstnavatele dle paragrafu 52 písm. f) zákona č. 262/2006 Sb., že jsem požadované do 30 dnů nesplnila. Zda procesně i z hlediska práva si to mohou dovolit, přestože je to účelově sepsané, aby se mně nadřízená tímto neslušným způsobem zbavila. Nebo mně například budou nutit, abych místo této výpovědi podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru. Znamená to, že v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele dle paragrafu 52 písm. f) nedostanu ani odstupné ani žádnou podporu na Úřadu práce? Děkuji za odpověď. Zdenka.
Pracovní doba, kázeň, povinnosti, řád
Jak se bránit proti vytýkacímu dopisu zaměstnavatele, hrozba výpovědi dle 52 písm. f) Zákoníku práce
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Pracovní doba, řád, kázeň, náplň práce
- Zobrazení: 69
Ust. § 52 písm. f) zákoníku práce umožňuje dát výpověď v případě, nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil.
Pokud skutečně jde o tento výpovědní důvod a první schůzka byla v prosinci, neměla by na schůzce 9.1. být dána zaměstnanci výpověď. Doba na napravení nedostatků se jeví jako příliš krátká.
Nicméně většina uložených úkolů je splnitelná velmi rychle a je možné již po měsíci vyhodnotit, zda byly splněny.
O tom, zda byla výpověď příliš rychlá a zaměstnanec nedostal dostatek času na nápravu by musel nakonec rozhodnout soud. Může se pak klidně stát, že příslušný soud bude mít na věc jiný názor než zaměstnavatel, že bude zvažovat i jiné okolnosti (včetně těch, které zaměstnavatel zvážit opomněl nebo nechtěl) a dá za pravdu zaměstnanci, že o neuspokojivé výsledky na jeho straně nešlo a že výpovědní důvod není dán. Neschopnost zaměstnance se totiž musí projevovat opakovaně, nikoliv jen výjimečně.
V případě tohoto výpovědního důvodu nevzniká nárok na odstupné.
I v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52, písm. f) zákoníku práce se můžete po skončení pracovního poměru zaevidovat na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud jste během posledních dvou let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získala zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců, vznikne Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Při splnění výše uvedené podmínky budete mít nárok na podporu ve standardní výši – první dva měsíce 65%, další dva měsíce 50% a zbývající část podpůrčí doby 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku. Na podporu byste neměla nárok v případě, že by s Vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr z důvodu porušení povinnosti zvlášť hrubým způsobem - § 52, písm. g) a § 55, odst. 1, písm. b) zákoníku práce.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment