Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsem invalidní důchodce a živím se psaním článků a nejrůznějších textů. Abych mohl odvádět sociální pojištění a měl vyšší šanci na hypotéku, šel jsem si založit živnost na vedlejší činnost. Na ŽÚ pořádně nevěděli, do jaké sekce spadám, ač jsem několikrát zdůraznil, že píši články a považuji se za novináře/redaktora. Rozhodli se proto naklikat kombinaci s vydavatelskou činností, reklamou a marketingem a také obchod a služby. Tady se dostávám k jádru problému, kterým je budoucí daňové přiznání.

    Jakožto živnostník s volnou živností mám možnost využít paušální výdaj 60%, problémem ovšem je, zda vůbec se svým zaměřením mohu tento výdaj použít. Nerad bych se totiž dostal do problémů s FÚ. Na internetu jsem vyhledal řadu protichůdných informací, kdy například autorské honoráře podléhají pouze 40% paušálních výdajů při výpočtu daně, avšak já nejsem spisovatel a neberu autorské honoráře například za knihy. Fakturuji za své služby (psaní textů, analýz apod.), ačkoliv se nejedná přímo o PR články, takže vyloženě o reklamu a marketing nejde. V několika článcích pak bylo řečeno, že při psaní článků se na základě autorské činnosti využívá výdajový paušál 40%, pokud ale takový člověk založí živnost, pak může využít právě 60%. Povedlo se mi vyhledat, že bych při vyplňování daňového přiznání mohl využít možnost být nezávislý novinář a spadat do kategorie "umělecká tvorba", lze na toto zaměření využít 60% výdaje, když už mám ŽL založený? Nebo musím použít pouze 40% výdaje? 

    Odpověď:

    Rozlišoval bych to podle zaměření článků nebo spíše účelu a smyslu samotného článku. Pokud by šlo čistě o PR článek, marketingový výtvor, nebo recenze produktu, kdy je cílem prodat nějaký produkt nebo službu, tak určitě půjde o volnou živnost 66. Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení, potom je možné použít 60% výdajový paušál. Ovšem pokud jde o psaní textů, poučných i zábavných článků, tak určitě nejde o náplň žádné živnosti, ale o výkon činnosti na základě autorského zákona. Pokud byste úplně na začátku nebyl na ŽÚ, tak pro tuto činnost nepotřebujete vůbec živnostenský list, jde o činnost na základě autorského zákona, pro kterou není potřeba žádné oprávnění, tzn. že jste nemusel jít na ŽÚ nebo Vám měli alespoň poradit to, že nejde o živnost, nemusíte se nikam zapisovat, ale pouze oznámíte zahájení výkonu činnosti na správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovnu, těmto osobám se nepřiděluje identifikační číslo a nezapisují se do žádného rejstříku. Psaní autorských článků nespadá po žádnou živnost (Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. , o obsahových náplních jednotlivých živností) a protože jde o výkon činnosti podle autorského zákona, tak pro tuto činnost je třeba využít 40% výdajového paušálu. Paušální výdaje ve výši 40 % příjmů se týkají všech samostatných činností, které jsou vykonávány na základě jiného zákona, než je živnostenský zákon a zemědělský zákon. Proto Vám doporučuji použít 40% paušání výdaje.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování