Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Prodali jsme nemovitost (zahradu) za 2.000.000 Kč. Zisk z prodeje zahrady je 600.000 Kč. Byla kupovaná za 1.400.000 Kč v létě 2021. Koupili jsme za ty peníze byt za 2.500.000 Kč v červenci 2024. Daň z příjmů by se tedy platit neměla, když jsme pořídili jinou nemovitost pro bytovou potřebu, jestli se nepletu. Můj dotaz zní.   V novém bytě nyní bydlí manželova maminka, důchodkyně.

    Aby nemusela platit nájem cizí osobě, chce ho platit nám. Oficiální nájemní smlouvu bychom ji po dohodě s ní chtěli dát od 1.1.2025, aby mohla pobírat od státu příspěvek na bydlení, který je zvyklá pobírat. Je nutné příjem 600.000 Kč, použitých na koupi bytu v následujícím daňovém období tedy zdanit? Nebo jak dlouhé je období, do kdy s nájemní smlouvou musíme počkat, abychom těch 600.000 nemuseli zpětně danit? Je nám jasné, že zisk z nájmu danit budeme, to je v pořádku. Abyste mě správně pochopili, když tedy tchýni dáme oficiální nájemní smlouvu a budeme samozřejmě náš zisk danit 15%, je možné aby tchýně dál čerpala příspěvek na bydlení a stále platí pravidlo že nemusíme platit daň 15% z těch 600.000 zisku z prodeje zahrady? Bude stále splněna podmínka, že jsme koupili nemovitost pro vlastní bytovou potřebu? A neovlivní to ani nájemní smlouva, kterou tchýni oficiálně dáme a ona může pobírat příspěvek na bydlení? Moc děkuji za odpovědi. Nevíme totiž, jaké období je posuzováno zpětně pro posouzení finančního úřadu na použití peněz pro bytovou potřebu a zda toto zdaňovací období pro daň z příjmu při pořízení bytu v červenci 2024 končí termínem 31.12.2024 a od 1.1.2025 už tchýni tu nájemní smlouvu můžeme dát či bychom museli pak zisk 600.000 nějak dodanit. Bud ráda za jakoukoliv radu v tomto ohledu či doporučení. Moc děkuji a přeji hezký den.

     

    Odpověď:

    U použití příjmu na nákup bytové potřeby musíte použít celkový hrubý příjem, nikoliv pouze zisk, ale to splňujete, protože zahrada byla prodána za 2.000.000 Kč a byt stál 2.500.000 Kč. Nicméně podle popisu situace ve Vašem dotazu podmínky pro osvobození příjmu z prodeje zahrady od daně nesplníte. Podmínkou je použít prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby, to znamená používat byt k vlastnímu bydlení (skutečně v bytě bydlet, nikoliv mít tam pouze adresu). Vlastní bytová potřeba znamená, že po pořízení nemovitosti nebude v bytě bydlet kdokoliv jiný, i když jde o rodinného příslušníka (bydlet v bytě musí ten poplatník, který realizoval příjem z prodeje zahrady a na základě použití příjmu k obstarání vlastní bytové potřeby využil osvobození tohoto příjmu od daně, jde tedy o vyřešení vlastního bydlení ve lhůtě do 1 roku po prodeji předchozí nemovitosti, do kdy je totiž nutné příjem pro uznání osvobození využít na nákup nového bydlení). Pokud bude v bytě bydlet manželova maminka, tak nejde o vlastní bytovou potřebu. Proto bude nutné příjem v příštím roce uvést v daňovém přiznání a ze základu daně 600.000 Kč budete platit daň. Pokud byla zahrada ve společném jmění manželů - SJM, tak stačí když příjem z prodeje zdaní jen jeden z manželů a to ten, u kterého to bude výhodnější. Maminka manžela bude mít nárok na příspěvek na bydlení, samozřejmě doporučuji mít s maminkou sepsanou nájemní smlouvu, protože ta bude podkladem pro přiznání příspěvku na bydlení.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování