Počet stránek ve webu: 47573

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Před cca. 8 lety koupili rodiče zahradu, na které není voda, elektřina (inženýrské sítě), jen pozemek s ovocnými stromy a chatka. Vede k ní jediná příjezdová cesta o které nám bylo řečeno, že patří městu a že jí mají majitelé v užívání. Bohužel 5 let po užívání této cesty jsme se dověděli, že má vlastníka (FO) a ten hodlá naší příjezdovou cestu zrušit. Existuje i v tomto případě vydržovací právo,když původní majitelé užívali tuto cestu 50 let a v našem případě už to bude 8 let?

    Jakým stylem máme přesvědčit majitele,aby nechal zapsat na tuto cestu věcné břemeno (vztahuje-li se k tomu nějaké právo, či nikoli)? Moc Vám děkuji. Pavlína

    Odpověď:

    Věcné břemeno lze vydržet po 10 letech užívání. Je možné do této lhůty započítat i dobu, kdy pozemek oprávněně užíval předchozí majitel.

    Je zde však velký problém. Vy jste se domnívali, že je pozemek obce – tedy veřejná komunikace. Věcné břemeno jste tedy nenabyli.
    Pokud však k pozemku neexistuje jiná přístupová cesta, můžete se obrátit s žalobou na soud, a ten Vaší žalobě s největší  pravděpodobností vyhoví (platí totiž, že se majitel pozemku na něj musí dostat, aby jej mohl užívat).

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování