Bylo-li ve Vašem případě věcné břemeno zřízeno smluvně (což předpokládám), není možné, abyste se u místně příslušného pracoviště katastrálního úřadu domáhala jeho výmazu pouze s odůvodněním určité změny poměrů.
Je-li domluva s Vašimi sousedy možná, doporučuji Vám uzavřít s nimi (ve chvíli, kdy budou všechny dotčené stavby připojeny na obecní kanalizaci) písemnou dohodu o ukončení platnosti smlouvy o zřízení věcného břemene (způsob ukončení platnosti smlouvy bývá zpravidla v každé smlouvě upraven). S touto dohodou se následně můžete obrátit na místně příslušné pracoviště katastrálního úřadu s návrhem na provedení výmazu věcného břemene z katastru nemovitostí.
Nebude-li možné se s Vašimi sousedy na ukončení platnosti smlouvy dohodnout, je vhodné vědět, že dle § 151p/2 a 3 starého Občanského zákoníku (za jehož účinnosti byla smlouva uzavřena)
a/ zanikne věcné břemeno (ovšem na základě rozhodnutí soudu), nastanou-li takové trvalé změny, že věc již nemůže sloužit potřebám oprávněné osoby nebo prospěšnějšímu užívání její nemovitosti,
b/ vznikne-li změnou poměrů hrubý nepoměr mezi věcným břemenem a výhodou oprávněného. Stejná pravidla jsou pak zakotvena také v § 1299/1 a 2 nového občanského zákoníku.
Napojí-li se proto všichni Vaši sousedé na obecní kanalizaci či bude-li Vám příslušným orgánem další užívání jímky zakázáno, můžete se (v případě nedohody se sousedy) obrátit na soud s návrhem na zrušení věcného břemene, a to vzhledem k trvalé změně poměrů, pro kterou po Vás nelze spravedlivě požadovat, abyste byla věcným břemenem nadále omezována.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment