Bývalá majitelka naší nemovitosti prodala přes 13 lety (2012) garáž na pozemku, do které zavedla kanalizace. Nový majitel si garáž předělal na RD a kanalizační přípojka vede přes náš pozemek, věcné břemeno trativodu kanalizace nemá. Lze se bránit, aby po čase automaticky nevzniklo a on nám při havárii rozkopal zahradu?
Věcné břemeno, služebnost
Automaticky vzniklé věcné břemeno umístěním kanalizační roury na pozemku souseda
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 79
Na souseda se v současné chvíli můžete obrátit s písemnou výzvou k odstranění jeho kanalizační přípojky z Vašeho pozemku, jelikož mu k tomu nesvědčí žádný právní titul (smlouva apod.). Souseda zároveň upozorněte, že v případě jeho pasivity jste připraveni domáhat se odstranění kanalizační přípojky i soudní cestou. Zároveň můžete souseda upozornit na fakt, že na jeho straně vzniká – z důvodu užívání Vašeho pozemku – bezdůvodné obohacení, jehož vydání jste oprávněni se po něm domáhat (k tomu více níže).
Jeden Vámi podepsaný stejnopis výzvy si ponechte, druhý doručte sousedovi prokazatelným způsobem (tzn. doporučenou poštovní zásilkou s dodejkou, osobně oproti podpisu a za přítomnosti svědka, do datové schránky apod.).
Potíž tkví v tom, že předmětná kanalizační přípojka byla původní majitelkou vybudována oprávněně (jelikož šlo o výstavbu kanalizační přípojky k její garáži vedoucí jejím pozemkem). Sama skutečnost, že později došlo k prodeji pozemku třetí osobě (Vám) nemůže z původně oprávněné stavby udělat stavbu neoprávněnou. Soud by tedy případně mohl dospět k závěru, že sousedovi sice nesvědčí žádný právní titul, jeho kanalizační přípojka je však oprávněnou stavbou a proto není možné se domáhat jejího odstranění. Je ovšem rovněž možné, že soud by zaujal zcela jiné právní stanovisko.
Tím, že soused má ve Vašem pozemku uloženou svou kanalizační přípojku, vzniká na jeho straně bezdůvodné obohacení (přibližně ve výši nájemného za pronájem příslušné části Vašeho pozemku), jehož vydání se po něm můžete domáhat (a to případně i soudní cestou). Tuto skutečnost můžete použít jako argument při jednání o odstranění kanalizační přípojky z Vašeho pozemku.
Pokud byste se rozhodli řešit nastalou situaci soudní cestou, doporučuji Vám využít služeb advokáta:
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
Pokud by se zdálo, že dohoda se sousedem není možná, přičemž soudní řízení byste zahajovat nechtěli, mohli byste se ještě obrátit na místně příslušný stavební úřad a pokusit se zde ověřit, zda byla realizace kanalizační přípojky stavebním úřadem povolena. Pokud by totiž vyšlo najevo, že se jedná o nepovolenou stavbu (tzv. černou stavbu), mohli byste u stavebního úřadu iniciovat zahájení řízení o odstranění stavby. Stavební úřad by sousedovi sice umožnil požádat o dodatečné povolení stavby – k tomu by však soused musel předložit Váš písemný souhlas (který byste mu nedali).