Obracím se na Vás s dotazem ohledně zdi na mém pozemku. Vlastním rodinný dům s pozemkem a součástí pozemku je zeď mezi pozemkem mým a pozemkem sousedním, který patří obci. Úroveň obecního terénu za zdí je značně vyšší než na mém pozemku a tento terén na zeď směrem z kopce tlačí. Pár dní dozadu zeď nevydržela a částečně se rozpadla, dá se očekávat, že se terén brzy vyvalí na můj pozemek. Obec tvrdí, že podle katastrálních údajů je zeď moje. Kdo by v tomto případě měl nést náklady na stavbu nové zdi? Zeď se vlivem sousedního obecního terénu dlouho postupně víc a víc prohýbá a nyní nevydržela. Děkuji za pomoc a přeji pěkný den.
Náhrada škody, odpovědnost za škodu
Obecní pozemek tlačí na soukromou zeď - je obec povinna zajistit zeminu aby nepoškozovala zeď?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Odpovědnost za škodu, náhrada škody (občanské právo)
- Zobrazení: 101
Pokud by mezi Vámi a obcí vyvstal spor o tom, kdo je vlastníkem předmětné zdi, bylo by nutné vyřešit tuto otázku soudně – tedy podáním tzv. určovací žaloby (§ 80 Občanského soudního řádu). Prostřednictvím této žaloby byste se domáhal, aby soud svým rozhodnutím určil, že vlastníkem zdi je obec (pokud byste zastával toto stanovisko).
Ve své odpovědi budu vycházet z předpokladu, že vlastníkem předmětné zdi jste Vy (tzn. že na Vašem majetku vznikla škoda).
V první řadě (a tak trochu nad rámec Vašeho dotazu) připomínám, že nejste v zásadě povinen rozpadlou část zdi opravit. Dle § 1026 občanského zákoníku totiž platí, že:
„Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď … musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.“
Chcete-li svou zeď uchránit dalšího poškozování v důsledku tlaku sousedního (výše položeného) pozemku, doporučuji Vám v první řadě kontaktovat místně příslušný stavební úřad, který by mohl vlastníkovi sousedního pozemku (obci) přikázat přijetí nápravných opatření. Je-li místně příslušný stavební úřad shodný s obecním úřadem obce, budete se moci domáhat toho, aby byl Váš podnět předán jinému stavebnímu úřadu k vyřízení (jelikož místně příslušný stavební úřad bude dosti pravděpodobně podjatý).
Pokud by Vám stavební úřad nepomohl, mohl byste se domáhat zjednání nápravy soukromoprávní cestou – tedy podáním žaloby k soudu. V první řadě je vhodné poukázat na § 2903/2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Při vážném ohrožení může ohrožený požadovat, aby soud uložil vhodné a přiměřené opatření k odvrácení hrozící újmy.“
Úpravy sousedního pozemku (tak, aby nehrozilo jeho další hroucení na Váš pozemek) byste se mohl domáhat rovněž s odkazem na § 1013/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“
Za odpad (resp. jiné podobné imise) lze ve Vašem případě považovat zeminu ze sousedního pozemku (samozřejmě ve chvíli, kdy začne na Váš pozemek přepadávat).
Co se týče škody, která Vám byla způsobena, můžete se po obci domáhat její náhrady s odkazem na § 2937/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Způsobí-li škodu věc sama od sebe, nahradí škodu ten, kdo nad věcí měl mít dohled; nelze-li takovou osobu jinak určit, platí, že jí je vlastník věci. Kdo prokáže, že náležitý dohled nezanedbal, zprostí se povinnosti k náhradě.“
Dalo by se rovněž uvažovat o tom, že obec porušila svou prevenční povinnost dle § 2900 a § 2901 občanského zákoníku, dle nichž platí, že:
„Vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, je každý povinen počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného.“
„Vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, má povinnost zakročit na ochranu jiného každý, kdo vytvořil nebezpečnou situaci nebo kdo nad ní má kontrolu, anebo odůvodňuje-li to povaha poměru mezi osobami. Stejnou povinnost má ten, kdo může podle svých možností a schopností snadno odvrátit újmu, o níž ví nebo musí vědět, že hrozící závažností zjevně převyšuje, co je třeba k zákroku vynaložit.“
Nebude-li dohoda s obcí možná a Vy se rozhodnete řeešit nastalý spor soudně, doporučuji Vám využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 99/1963 Sb., Občanský soudní řád
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Komentáře vytvořeny pomocí CComment