Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Můžete mi prosím poradit ohledně dědického řízení? V únoru 2023 mi zemřel manžel. Mám dvě dospělé děti. Dcera je zatížena exekucí. Může se vzdát dědictví, aby její podíl na bytě, který užívám, nepřipadl exekuční firmě? Co bychom měli v této situaci dělat? Předem děkuji za odpověď, Sára.

    Odpověď:

    Bohužel dcera se dědictví vzdát nemůže. V okamžiku, kdy je zatížena exekucí a vzdala by se dědictví, by exekutor - resp. věřitel, mohl podat odpůrčí žalobu, kterou by ve svém důsledku bylo vzdání se dědictví zneplatněno. Situace pro vás nemá uspokojivé řešení, věc měla být řešena již za života, v okamžiku, kdy člověk zemře a dědí po něm ze zákona dědic, neexistuje řešení jiné, než že podíl na bytě přejde na dceru a exekutor jej postihne. Případně dcera svůj podíl za finanční náhradu např. bratrovi přenechá a bratr podíl vyplatí v penězích tak, že je pošle na účet exekutora.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování