Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Odkoupení podílu nemovitosti ve spoluvlastnictví - insolvence
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Chtěla jsem se zeptat, zdali můžu odkoupit polovinu nemovitosti, kterou vlastním s mým bratrem. Ten je nyní v insolvenci a už mu bylo vyměřeno splacení. Polovina nemovitosti je zastavená a nyní se bude zpeněžovat formou jakou urči daný věřitel. Chtěla jsem se tedy zeptat, jestli bych měla právo předkupního, o kterou jsem zažádala u soudu, ale nic mi ještě nebylo sděleno.

    Ptala jsem insolvenčního správce, který má na starosti mého bratra a on mi psal, že předkupní právo už bylo 2020 a že si mám zažádat o výjimku soud a že jako osoba blízká osoba nemám právo odkupu. Bude se uskutečňovat transparentní prodej, nevíme, co to znamená. Chtěla jsem se zeptat, jestli se můj manžel může zúčastnit přímého odkupu, kterou určí daný věřitel. Bude buď přímý prodej nebo bude dražba. Můj manžel se tedy by mohl zúčastnit, on není osoba blízká vůči mému bratrovi, a tedy se může zúčastnit prodeje. Já jako spolumajitel nemovitosti nemůžu, jakkoliv angažovat? Byla bych rada za odpověď. Doufám, že mně pochopíte. Chtěla bych vás poprosit, jestli byste mi nenapsali vzorový dopis pro soud o udělení výjimky pro předkupní právo v můj prospěch o odkoupení bratrovy poloviny domu. Moc děkuji za odpověď. Štěpánka.

     

    Odpověď:

    Podle § 295 Insolvenčního zákona nesmí osoba blízká nabývat majetek dlužníka, který je součástí majetkové podstaty. Tedy Vy jako sestra se podle tohoto ustanovení nemůžete účastnit dražby. Podle odst. 3 uvedeného ustanovení si ale můžete podat k soudu žádost o výjimku z tohoto ustanovení, bývá to celkem častá záležitost a soudy takovým žádostem vyhovují, zvlášť pokud už polovinu nemovitosti vlastníte. Je tedy třeba požádat insolvenční soud o udělení výjimky a po schválení ihned kontaktovat insolvenčního správce, který Vám pak může prodat podíl mimo dražbu za částku dle znaleckého posudku zpracovaného pro účely dražby či přímého prodeje. Jinak pokud jde o Vámi uváděné předkupní právo, tak toto bylo skutečně pro spoluvlastníky již zrušeno a v zákoně tedy již předkupní právo spoluvlastníka stanoveno není (až na drobné výjimky, které se ale na Vás nevztahují).

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování