Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Pozemky v zahraničí (EU, Slovensko) neprojednané v dědictví a povinnost dědice zaplatit daň z nemovitosti (dědic pozemky zatím nezdědil)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Z výpisu slovenského katastru nemovitostí jsem zjistila, že na mou matku, která zemřela 2011 v ČR, jsou zapsané části několika pozemků na Slovensku. Zřejmě to souvisí s mou babičkou, která pocházela ze Slovenska. O pozemky zájem nemám, nevím však, zda mi z nich jako jedinému dědici nevyplývají nějaké povinnosti, například v souvislosti s daní z nemovitosti.

    Je mou povinností ze zákona otevírat znovu dědické řízení a převést na sebe vlastnická práva k pozemkům? Jsem zodpovědná za daň z nemovitosti po zemřelé matce, když jsem o pozemcích nevěděla? Zřejmě o nich nevěděla ani moje maminka, nikdy o nich nemluvila. Jedná se o několik pozemků, z nichž každý má několik vlastníků. Jsou mezi nimi jak žijící a zemřelí příbuzní (např. i moje babička a její sestra) tak i lidé, které neznám. Ráda bych se pozemků zbavila, nejlépe bez nutnosti znovu otevírat dědické řízení. Je pravdou, že po deseti letech propadnou slovenskému státu? Jak mohu zjistit, zda vůči mě v souvislosti s těmito pozemky existují nějaké pohledávky? Případně zda jsou již promlčené? V době, kdy maminka zemřela jsem se rozváděla a stěhovala, nemohu tak stoprocentně zaručit, že mě veškerá pošta zastihla. Byla jsem ale vlastníkem datové schránky. Rovněž jsem platila "dosílací službu". Ráda bych dala věci do pořádku. Děkuji velmi předem.  

     

    Odpověď:

    Pokud jsou pozemky stále psané na Vaši matku, která již nežije, nemohl Vám z důvodu existence pozemků vzniknout žádný dluh. Pokud byste podala návrh na dodatečné projednání dědictví a pozemky zdědila, tak byste musela uhradit i pohledávky z toho vyplývající. Dědické řízení ale nemáte vůbec povinnost otevírat. Pokud byste tak přesto učinila, neznamená to, že byste dědila. Mohla byste dědictví otevřít a dědictví ihned odmítnout. Pokud by pozemky nikdo nechtěl, tak by připadly státu, který by byl odpovědný i za daň, resp. stát by byl osvobozen. Pokud byste tedy chtěla dát věci do pořádku, doporučuji tento postup - dědictví otevřít, ale zároveň následně odmítnout.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování