Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Rodiče mého přítele v době manželství zdědili po dědovi velký dům. Pak se rozvedli, proběhlo vyrovnání - každému připadla půlka domu. Otec v něm pak i nadále žil, mamka peníze nechtěla, tedy i dnes jí patří půlka domu. Před rokem se otec podruhé oženil s novou partnerkou, po 5 měsících bohužel zemřel.

    V době krátkého manželstí nenabyli žádného společného majetku. Také nezanechal závěť. Jak tedy bude podle zákona vypadat dědické vyrovnání? Přítel je ze 3 sourozenců. Půlka domu je bezesporu mamky, ta zbývající půlka domu se bude dělit rovným dílem mezi 3 sourozence + druhou ženu, nebo má jeho poslední partnerka nárok na půlku zbývající části domu (jak se podle nás mylně domnívá)? Děkuji, Věrka

    Odpověď:

    Nejdříve proběhne vypořádání společného jmění manželů - tedy majetek nabytý za trvání manželství (z něj vždy polovina připadne manželce a druhá polovina bude patřit do dědického řízení - tedy se bude dělit rovným dílem mezi manželku a potomky).
    Dům, resp. podíl na domu, jako nabytý před manželství do SJM nespadá. Podíl na domě tedy bude dědit manželka a potomci vždy rovným dílem (§ 473 odst. 1 občanského zákoníku).
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování