Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Ve SJM vlastníme 26% podíl na domě, kde je 8 bytových jednotek různé velikosti a kategorie. Jsme 4 spolumajitelé, každý užívá jeden byt, ostatní jsou nájemní - užívání na základě nájemní smlouvy. Spolumajitelé užívají ty byty, na které bylo zřízeno užívací právo (dekret) původním majitelem před prodejem domu (město). Nikdo nevlastní "svůj" byt, ale podíl na všech, nebyla sepsána dohoda o  užívání.
    Po rozvodu, kdy dohoda o vypořádání není možná, navrhuji rozdělit náš podíl na polovinu. Získám užívací právo k bytu, pokud byl dekret jen na mé jméno? Marie


    Odpověď:

    Pokud jenom rozdělíte podíl, který spadal do SJM, tak se na charakteru spoluvlastnictví nic nezmění, pořád budete vlastnit část na všem. Nejlepší by bylo po vypořádání SJM změnit podíly ve spoluvlastnictví – tedy určit podíl jinak než procentuálně, a nebo rovnou spoluvlastnictví zrušit s tím, že bude každému ze spoluvlastníků určeno kolik a jakých bytů vlastní a jaký je jeho podíl na společných prostorách (a toto řešení bych i z hlediska jistoty budoucích právních vztahů doporučila).
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování