Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Naše nemovitost je oplocena plotem, který zbudoval před cca 2014 původní majitel nemovitosti. Část plotu, cca 30m, je na hranici s pozemkem souseda. Ten nyní začal se stavbou domu a zeminu nahrnul na plot, který je v našem vlastnictví a tím plot poškodil. Nicméně soused tvrdí, že hranice je nepatrně vedle směrem do našeho pozemku a část plotu je na jeho pozemku a domnívá se, že je plot jeho a může si s ním dělat co chce.

    Vytyčovací body hranice pozemku nejsou, tvrdí že mu to tak změřili geodeti. Prozatím jsem situaci zdokumentoval a upozornil ho, že plot vybudoval původní majitel naší nemovitosti. Jak prosím oficiálně, postupovat, a to i v případě, pokud s ním nebude rozumná domluva? Děkuji. Tomáš.

     

    Odpověď:

    Váš soused se mýlí, domnívá-li se, že ta část plotu, která (údajně) stojí na jeho pozemku, je jeho vlastnictvím.
    Pokud byl daný plot vybudován před 1. 1. 2014, nestal se součástí pozemku – byl tedy samostatnou nemovitou věcí (§ 120/2 starého Občanského zákoníku). Pokud je předmětný plot skutečně zčásti vybudován na sousedově pozemku, nestal se součástí sousedova pozemku ani po 1. 1. 2014 (jak to vyplývá z § 3055/1 občanského zákoníku).
    Lze tedy uzavřít, že celý plot je Vaším vlastnictvím. Mírně nad rámec Vašeho dotazu doplňuji, že pokud byl Váš plot skutečně vybudován zčásti na sousedově pozemku, stojí za úvahu, zda jste se již nestali vlastníky takto zastavěné části sousedova pozemku, a to z důvodu vydržení.
    V první řadě Vám doporučuji souseda písemně upozornit, že celý plot je Vaším vlastnictvím, přičemž rovněž zmiňte, že sousedovo tvrzení (o částečném zásahu plotu na jeho pozemek) není ničím podloženo. Souseda důrazně vyzvěte k tomu, aby okamžitě zjednal nápravu (tzn. přestal poškozovat Váš plot) a uvedl Váš plot do původního stavu. Sousedovi můžete rovněž sdělit, že svým počínáním se může dopouštět přestupku proti majetku či proti občanskému soužití, přičemž na jeho straně rovněž vzniká občanskoprávní odpovědnost za škodu na Vašem vlastnictví (jejíž náhrady jste oprávněni se po sousedovi domáhat). Pro zjednání nápravy stanovte sousedovi přiměřenou lhůtu.
    Jeden Vámi podepsaný stejnopis výzvy si ponechte, druhý doručte sousedovi prokazatelným způsobem (osobně oproti podpisu a za přítomnosti svědka, doporučenou poštovní zásilkou s dodejkou či do datové schránky).
    Nezjedná-li soused nápravu, budete se moci obrátit na obecní/městský úřad (a to na jeho přestupkovou komisi) s podnětem k zahájení přestupkového řízení. Je totiž možné, že soused se mohl dopustit přestupku proti občanskému soužití či proti majetku, a to tehdy, jednal-li úmyslně (tedy se záměrem dělat Vám schválnosti, resp. Vás poškodit). Konkrétně se přestupku proti občanskému soužití dopustí ten, kdo úmyslně naruší občanské soužití tak, že se vůči jinému dopustí schválnosti (§ 7/1 písm. c) bod 3. zákona o některých přestupcích). Přestupku proti majetku se pak dle § 8/1 písm. a) bodu 4. zákona o některých přestupcích dopustí fyzická osoba tím, že úmyslně způsobí škodu na cizím majetku zničením nebo poškozením věci z takového majetku.
    Pokud by Vám přestupkové řízení nepomohlo, nezbývalo by Vám, než se v této věci obrátit s žalobou na soud. Pro učinění tohoto kroku Vám doporučuji využít služeb advokáta:
    www.advokatikomora.cz
    (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
    ____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 40/1964 Sb. , Občanský zákoník
    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
    zákon č. 251/2016 Sb. , o některých přestupcích

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování