Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Chtěl bych teď darovat synovi dům, avšak s podmínkou, že nikdy na něj nebude mít nárok jeho nynější přítelkyně (v budoucnu manželka), pokud by syn umřel. Je možné do darovací smlouvy zahrnout podmínku, že v případě smrti budou mít nárok na dům jeho sourozenci nebo jeho děti? Lze do smlouvy zahrnout i doživotní bývání pro mne? Děkuji, Tadeáš

    Odpověď:

    Darovat nemovitost s podmínkou je podle nového občanského zákoníku možné. Také je v rámci darovací smlouvy možné uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene, a to služebnosti doživotního užívání domu. Věcné břemeno se následně zapíše i do katastru nemovitostí. Vzhledem k tomu, že formulovat věcné břemeno doživotního užívání je docela složité a darovací smlouva s podmínkou musí být formulována naprosto přesně, aby byla splnitelná, doporučila bych Vám oslovit právníka, aby Vám takovou smlouvu sepsal. Domnívám se, že darování s podmínkou, že po smrti obdarovaného připadne majetek jeho sourozencům či dětem, není možné. Pouze v závěti můžete zřídit tzv. svěřenské nástupnictví, tj. určit dědice Vašeho dědice.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování