Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Je mi 58 roků,a žiji ve společné domácnosti s matkou 86 let v nájemním bytě 14 roků,vlastník je MČ-Praha 4. Nájemní smlouva je psaná na matku. Lze přepsat nájemní smlouvu na mně - syna? A jak? Nevlastním jiný byt. Děkuji, Olin

    Odpověď:

    Ve Vašem případě je nutné kontaktovat pronajímatele a navrhnout mu změnu nájemní smlouvy v osobě nájemce. Toto můžete učinit jakýmkoli způsobem, t.j. telefonicky, osobní návštěvou či prostřednictvím dopisu, jehož jednu kopii si ponecháte (tento způsob lze samozřejmě doporučit). V návrhu na změnu nájemní smlouvy uveďte rozhodné skutečnosti (tedy zejména délku svého užívání tohoto bytu, skutečnost, že zde máte veden trvalý pobyt, že sdílíte s nájemnicí společnou domácnost a že nevlastníte jiný byt či nemovitost). Dále je vhodné v návrhu nastínit Vaše finanční možnosti (aby mohl pronajímatel posoudit, zda budete eventuálně schopen platit řádně nájemné), doložit výpis z tr. rejstříku či prostřednictvím čestného prohlášení vyslovit svou bezdlužnost (tedy osvědčit, že proti Vám není vedena žádná exekuce či se nenacházíte v insolvenčním řízení). Návrh samozřejmě podejte s Vaší matkou společně, ke změně v osobě nájemce bez jeho vědomí dojít nemůže. Je však nutné připomenout, že právní nárok na změnu nájemní smlouvy tímto způsobem nemáte a pokud pronajímatel Vašemu návrhu nevyhoví, nelze se proti takovému rozhodnutí nijak odvolat.

    Neboť předpokládám, že Váš dotaz směřuje především k zajištění Vašeho bydlení po úmrtí Vaší matky, připomínám, že dle § 706/1 Občanského zákoníku přechází nájem bytu po úmrtí nájemce na osobu, která žila v bytě s nájemcem ke dni jeho smrti ve společné domácnosti a nemá vlastní byt. K přechodu nájmu bytu dochází ze zákona (tedy automaticky) a ve Vašem případě k tomuto není zapotřebí ani souhlasu pronajímatele. Nutno však pamatovat na skutečnost, že takto přešlý nájem skončí nejpozději po dvou letech od přechodu (§ 706/2 Občanského zákoníku). V nájemní smlouvě však může nový nájemce s pronajímatelem sjednat i něco jiného (např. prodloužit nájem na dobu neurčitou).
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování