Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    2.11.2024 mám ukončenou nájemní smlouvu. V dohodě o ukončení nájemní smlouvy si majitelka vymínila, že si nechá z kauce 3000 kvůli vyúčtování: "Výše jistoty bude vrácena ve výši 33.000 a 3.000 ponechány pronajímateli pro případ nedoplatku z vyúčtování nákladů na služby." Nicméně ani těch 33.000 mi po měsíci nevrátila. Když jsem ji urgovala, vrátila mi 20.000 4.12.2024, ale s tím, že by mi zatím nemusela vracet nic, protože v nájemní smlouvě je: "Po skončení nájmu je pronajímatel povinen vrátit jistotu nájemci, ledaže byla řádně čerpána, a to nejdéle do jednoho měsíce ode dne, kdy nájemce nemovitost vyklidil, předal pronajímateli a bylo vypořádáno vyúčtování nákladů na služby." Druhý důvod, proč mi nevrátila těch 13.000 je ten, že v létě došlo k poškození displeje na myčce. Dohodly jsme se, že to bude řešit jako reklamaci v záruce a pokud by to nebylo uznané, že to budu řešit z pojistky. Nicméně reklamace prý zatím ukončená po cca 4 měsících není. Ještě bych chtěla uvést, že není důvod očekávat, že by vyúčtování dopadlo nedoplatkem, služby jsem platila 6,5 měsíce, fyzicky jsem tam byla jen 5 měsíců a mimo topnou sezonu. Kromě toho mi nechce zaplatit úroky, protože v nájemní smlouvě je uvedeno, že jistota úročena nebude. A protože je to prý zanedbatelná částka. Vím, že v zákoně je, že jistota má být při ukončení nájmu vrácena s úroky, na internetu se uvádí vrácení hned nebo do měsíce. Ale prakticky tedy nevím, jak mám tuto situaci řešit. A platit právníka kvůli cca 1.000 Kč úrokům? 

    Odpověď:

    Dobrý den,

    Vaše situace zahrnuje několik aspektů, které je třeba řešit odděleně:


    1. Vrácení jistoty (kauce)

    Podle občanského zákoníku (§ 2254 odst. 2) má pronajímatel povinnost vrátit jistotu (kauci) po skončení nájmu bez zbytečného odkladu, jakmile byly vypořádány veškeré závazky (např. vyúčtování služeb nebo případné škody). Ve vašem případě:

    • Částečné vrácení 20.000 Kč: Majitelka neměla právo jednostranně zadržovat 13.000 Kč mimo rámec dohodnutých 3.000 Kč, pokud neexistuje jasný důkaz o závazcích, které by tuto částku pokrývaly.
    • Nevyřešená reklamace myčky: To, že reklamace trvá déle, není právně relevantní důvod pro zadržení částky. Reklamace je odpovědností pronajímatele a neměla by bránit vrácení zbytku kauce. Pokud by reklamace nebyla uznána, měla by se věc řešit separátně z pojistky.

    Jak postupovat?

    1. Napište písemnou výzvu (doporučeným dopisem): Uveďte, že požadujete vrácení zadržované částky (13.000 Kč) a že neexistují žádné důvody k jejímu zadržování. Dejte jí lhůtu 7–10 dní na vyřízení.
    2. Upozorněte na úroky: I když je ve smlouvě uvedeno, že jistota není úročena, tento bod je v rozporu se zákonem (§ 2254 odst. 2 občanského zákoníku). Jistota se musí úročit, a to běžnou úrokovou sazbou. Pokud majitelka nesouhlasí, je možné to vymáhat soudně.

    2. Úroky z jistoty

    • I když by šlo o malou částku (cca 1.000 Kč), máte na ni nárok. Úrok by měl odpovídat běžné sazbě u spořicích účtů za dané období.
    • Vzhledem k nízké částce by nebylo praktické vymáhat úroky soudně nebo za pomoci právníka, ale je možné zahrnout tento požadavek do písemné výzvy.

    3. Náklady na služby a vyúčtování

    Pokud je zřejmé, že vyúčtování pravděpodobně skončí přeplatkem nebo nulovým doplatkem (jak uvádíte), neměla by majitelka používat vyúčtování jako záminku k oddalování vrácení zbytku jistoty.

    Jak postupovat?

    1. Požádejte majitelku písemně, aby poskytla kopie všech aktuálních vyúčtování.
    2. Pokud neexistuje důvod k dalším zadržovaným částkám, žádejte jejich vrácení.

    4. Případné další kroky

    Pokud majitelka nereaguje nebo odmítne váš požadavek, můžete:

    1. Podat podnět na Českou obchodní inspekci (ČOI): ČOI sice přímo nevymáhá dluhy, ale může posoudit, zda jednání majitelky odpovídá právním předpisům.
    2. Soudní cesta: Pokud se situace nevyřeší, můžete podat žalobu o vrácení jistoty i úroků. Náklady na právní zastoupení by mohly převýšit váš požadavek, ale pokud soud rozhodne ve váš prospěch, můžete žádat o náhradu nákladů řízení.
    3. Mediační řízení: Pokud nechcete jít rovnou do sporu, můžete navrhnout mediaci jako cestu k vyřešení konfliktu.

    Závěrečné shrnutí

    1. Požadujte písemně a doporučeně vrácení částky 13.000 Kč a odpovídajících úroků.
    2. Pokud majitelka nereaguje, zvažte podání návrhu k soudu. I když se jedná o relativně nízkou částku, právní úprava je jednoznačně na vaší straně.
    3. Zkuste situaci řešit v klidu, upozorněním na vaši ochotu případně věc právně napadnout. To by mohlo majitelku motivovat k rychlému vyřízení věci.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování