Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Chtěla bych na internetu provozovat blog/webové stránky pro příznivce Harryho Pottera, kde by čtenáři byli informování formou článků a obrázků o všem na toto téma. Proto bych se ráda zeptala, zda můžu na těchto stránkách použít stažené obrázky/ fotografie z internetu bez souhlasu a zakoupení licence? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Barbora.

    Odpověď:

    Stručná odpověď na Váš dotaz zní: Nikoli, možné to není.
    V této souvislosti je nutné si uvědomit, že:
    1/ Fotografie a obrázky přístupné na internetu mohou být autorskými díly, a to tehdy, splňují-li znaky autorského díla dle § 2/1 autorského zákona:
    „Předmětem práva autorského je … dílo umělecké … které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam ... Dílem je zejména … dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii … dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické …“
    Z opatrnosti je samozřejmě zapotřebí na fotografii či obrázek přístupné na internetu nahlížet jako na autorské dílo.
    2/ Každý autor disponuje tzv. osobnostními autorskými právy, mezi která například patří právo rozhodovat o zveřejnění svého autorského díla (§ 11/1 autorského zákona).
    3/ V zákonem stanovených případech je možné užít cizí autorské dílo i bez souhlasu autora (jedná se o tzv. volná užití a o zákonné licence). Konkrétně dle § 30/1 autorského zákona platí, že:
    „Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak. “
    V případě uveřejňování cizích autorských děl na webových stránkách či internetovém blogu (které jsou určeny k navštěvování širokou veřejností) však nelze hovořit o tom, že by se jednalo o užití cizích autorských děl „… pro osobní potřebu fyzické osoby …“ – o volné užití dle autorského zákona se tak jednat nemůže. Ani žádná z autorským zákonem vyjmenovaných zákonných licencí se na Vámi popsaný případ nevztahuje.
    Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro zveřejňování cizích fotografií a obrázků na webových stránkách či internetovém blogu budete potřebovat získat souhlas autora (a to v podobě licence). Za tímto účelem můžete oslovit příslušného kolektivního správce autorských práv, kterým je OOA-S – Ochranná Organizace Autorská – Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl:
    https://www.ooas.cz/
    ______________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 121/2000 Sb. , o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování