Počet stránek ve webu: 47606

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    chystáme se s přítelkyní stavět rodinný dům na pozemku, kterým je vlastníkem. Banka si v poslední fázi schvalování hypotéky vymyslela, že když si úvěr bereme společně, musí být i pozemek naším společným majetkem. Jde nám o to, jestli bych byl povinen platit darovací daň, kdyby mi moje přítelkyně přenechala polovinu pozemku na základě darovací smlouvy. Pokud je daň 15 procent, tak by šlo o velmi vysokou částku. Takový výdaj si nemůžeme dovolit, vzhledem k nákladům, které nás čekají v souvislosti se stavbou domu. V zákoně o dani z příjmu se píše o společné domácnosti, ale nevím, jestli by v našem případě bylo možné dosáhnout osvobození od daně. Nejsme manželé, jsme spolu 6 let (2010-2016), žijeme v mém (resp. družstevním bytě) a každý z nás má hlášený trvalý pobyt jinde.
    Jediné, co můžu prokázat, je evidenční list domácnosti, který by mi vydalo družstvo. Partnerka je v tomto bytě se mnou hlášena asi rok. Případně, existuje nějaká jiná cesta, než darovací smlouva, jak formálně docílit společného vlastnictví pozemku, aniž bychom při tom přišli o spoustu peněz?
    Odpověď:
    Dobrý den,
    převod pozemku na druhou osobu se provádí zpravidla darem nebo kupní smlouvu. Ve Vašem případě bych viděla jako výhodnější darování spoluvlastnického podílu ve výši id. 1/2, kdy v případě darování jsou dle ust. § 10 odst. 3 písm. c) zákona o dani z příjmu od daně, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny bezúplatné příjmy od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou.
    Abyste byly posuzovány jako osoby spolužijící ve společně hospodařící domácnosti, nemusíte být manželé (manželé jsou příbuzní v linii vedlejší v případě osvobození). Podmínkou je, že spolu nejméně po dobu jednoho roku žijete ve společně hospodařící domácnosti a podílíte se společně na nákladech (nájem, úhrada energií, stravy… ).
    Doporučuji tuto skutečnost uvést i do darovací smlouvy, že obdarovaný je osobou, se kterou dárce žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z toho důvodu pečoval i o domácnost. Vzor darovacích smluv naleznete zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma.html

    Z důvodu právní jistoty doporučuji si od družstva nechat vydat evidenční list domácnosti, pro případ, že by po Vás chtěl finanční úřad v budoucnu něco doložit.

    -----
    Dobrý den, paní doktorko, moc děkujeme za příznivé zprávy. Přítelkyně je v našem družstevním bytě hlášena od 7.12.2015, takže je to déle než rok. Tím pádem podmínku splňujeme.
    Ještě jednou děkujene a přejeme vše dobré v novém roce.
    PO
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování