Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    Vznikl mi dluh u VZP, tento byl předán již exekutorovi. Jsem vedena na ÚP, pobírám jen příspěvek na bydlení a živobytí. Mám šestiletého syna.
    Dluh činí pojistné a penále 120.000 Kč. Jediné co vlastním je maličký domek - odhadní cena kolem 150.000 Kč, kde se synkem žijeme. Kdybychom o tento domek přišli budeme bezdomovci. Zatím jsem žádné vyjádření od exekutora neobdržela. Jaké jsou možnosti záchrany domku - bohužel nemám nikoho na koho dům napsat.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, bohužel Vás asi zklamu, protože v průběhu exekuce povinný nesmí disponovat se svým majetkem. To znamená, že tento majetek nemůžete převádět na třetí osoby, neboť byste mohla naplnit skutkovou podstatu trestného činu zkrácení věřitele.
    Jediným řešením by bylo dohodnout se na splátkovém kalendáři a ten poctivě splácet. Máte někoho, kdo by Vám mohl takto pomoci? Dalším řešením by bylo i eventuální zahájení insolvenčního řízení, ve kterém se budete domáhat oddlužení plněním splátkového kalendáře. Ještě předtím Vám doporučuji, abyste si pořídila výpis z katastru nemovitostí, ze kterého bude zřejmé, zda je tento dům zatížen exekutorským zástavním právem na nemovitosti. Pokud tomu tak je, tak by Vám nepomohla ani insolvence, protože VZP ČR by pravděpodobně tuto pohledávku do insolvence přihlásila jako zajištěnou. Nemovitost by tedy mohla být na základě pokynu VZP ČR (zajištěného věřitele) prodána v insolvenci. Takže byste si moc nepomohla. V tomto případě můžete ještě zkusit, a to v souladu s ust. § 54 zákona 120/2001 Sb. , exekuční řádu ve spojení s ust. § 266 odst. 1 zákona 99/1963 Sb. Žádost o odklad exekuce může podat povinný, pokud se bez své viny ocitl přechodně v takové situaci, že by neprodlený výkon rozhodnutí měl pro povinného nebo členy jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem exekuce vážně poškozen. Vždy je sobré uvést i dobu, po kterou žádáte odklad exekuce. Ideální je žádat odklad exekuce o 3 měsíce, maximální doba odkladu exekuce je však 6 měsíců. Na Vašem místě bych zkusila i tuto možnost, třeba si najdete zaměstnání, nebo najdete někoho, kdo by Vám se splátkami v rámci exekuce pomáhal. Je mi moc líto, že pro Vás nemám příznivější zprávu.
    -----
    Moc děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli už mám začít jednat s exekutorem. Jak jsem psala výše, ještě jsem neobdržela žádnou korespondenci z EÚ. Jméno exekutora mi bylo zasláno v dopise od VZP. Dluh mi vznikl před 12 lety, žádala jsem o promlčení, bohužel mi sdělili, že dluh promlčený není. Jak vysokou částku splátek považujete za minimálně přijatelnou v tomto případě exekuce.
    Kam podat žádost o insolvenci, pokud není objekt zajištěn? Kde získám více informací, popř. vzor žádosti?
    Mám souběžně s žádostí o insolvenci podat žádost o odklad exekuce?
    -----
    děkuji moc za odpověď. Jen by mně ještě zajímalo, zda mám již teď oslovit exekutora, který ještě nezačal konat-jeho jméno mi poskytla VZP. Nebo mám čekat až mi přijde, nevím jak to přesně pojmenovat, dopis z jeho strany o výši exekuce? A kdy podat žádost o odklad exekuce?
    -----
    Děkuji moc za odpověď.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování