Počet stránek ve webu: 47567

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Máme s manželkou byt v osobním vlastnictví. Byt je pořízený po svatbě za moje uspořené prostředky. Nechci se odtud stěhovat. Ve kterém případě bych odejít musel? Děkuji.
    Odpověď:
    pokud jste schopen prokázat, že celá částka na koupi bytu byla uhrazena z Vašich naspořených prostředků, kterými jste disponoval již před svatbou, nebude byt spadat ani do společného jmění (ust. 709 odst. 1 písm. d) NOZ). Pokud pro koupi bytu byla použita část prostředků společných, spadá byt do společného jmění, ale při vypořádávání majetku se k tomu přihlíží a to, že jste z větší částky financoval koupi bytu z vlastních prostředků, se zohlední.
    Tedy ze společného bytu nejste povinen odejít do té doby, dokud neproběhne vypořádání společného jmění a to lze vypořádat dohodou manželů a nejsou-li se schopni dohodnout, tak rozhodnutím soudu. Některá ustanovení o bydlení manželů naleznete v ust. § 743 a násl. NOZ.
    -----
    Dobrý den,
    bydlení po zániku manželství je upraveno v ust. § 766 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále „NOZ“). Ve Vašem případě bude rozhodující, zda jste schopen prokázat, že byt jste kupoval za svoje výlučné prostředky (např. jste v evidenci katastru nemovitostí uveden jako výlučný vlastník bytu pouze Vy). Dle ust. § 709 odst. 1 písm. d) NOZ nespadá do společného jmění to, co jeden z manželů nabyl právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví.
    Tedy musí jít o finanční prostředky, které jste získal před uzavřením manželství, pokud nedošlo k úpravě Vašeho společného jmění. Finanční prostředky, tj. i mzda vyplacena po uzavření manželství již spadá do společného jmění a jedná se o prostředky společné.
    V případě, že byt náleží stejným právem oběma manželům použije se ustanovení § 768 odst. 1 NOZ, tj. „Zaniklo-li manželství rozvodem, a manželé měli k domu nebo bytu, v němž se nacházela jejich rodinná domácnost, stejné, nebo společné právo, a nedohodnou-li se, kdo bude v domě nebo bytě dále bydlet, zruší soud na návrh jednoho z nich podle okolností případu dosavadní právo toho z rozvedených manželů, na kterém lze spravedlivě žádat, aby dům nebo byt opustil, a popřípadě zároveň rozhodne o způsobu náhrady za ztrátu práva; přitom přihlédne zejména k tomu, kterému z rozvedených manželů byla svěřena péče o nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti a o které manželé pečovali, jakož i ke stanovisku pronajímatele, půjčitele nebo jiné osoby v obdobném postavení. “

    Náleží-li byt jednomu z manželů, použije se ust. § 769 NOZ: „Zaniklo-li manželství rozvodem, a manželé neměli k domu nebo bytu, v němž se nacházela jejich rodinná domácnost, stejné, popřípadě společné právo, a manželé, popřípadě rozvedení manželé se nedohodnou o dalším bydlení manžela, který má v domě nebo bytě pouze právo bydlet, popřípadě jiné právo, které je slabší než právo druhého manžela, rozhodne soud na návrh manžela, který má k domu nebo bytu právo vlastnické nebo jiné věcné právo, popřípadě výhradní právo nájemní nebo jiné závazkové právo, o povinnosti druhého manžela se vystěhovat; ustanovení § 767 odst. 2 platí obdobně.
    Detailní stránka o rozvodu manželství - vizte zde:
    http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/component/content/article/90/3182-rozvod-manzelstvi-a-vse-o-nem.html
    Detailní informace o společném jmění manželů (SJM) - vizte zde:
    http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/component/content/article/89/3181-spolecne-jmeni-manzelu-informace.html
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování