Počet stránek ve webu: 47567

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    v aktuální pracovní smlouvě mám uvedenou pracovní funkci/profesi: Pracovní zámečník - směnový. Doposud jsem pracoval v nepřetržitém provozu na směnách - 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 noční, 2 dny volno. Zaměstnavatel mě chce převést z těchto směn pouze na ranní směny, čímž přijdu o veškeré příplatky, což následně podstatně sníží mou mzdu. Já s převedením nesouhlasím. Chci se Vás zeptat zda zaměstnavatel toto může učinit a za jakých podmínek, případně jestli mám nárok na doplacení do průměru mzdy.
    Odpověď:
    Dobrý den,
    ve Vašem případě je rozhodující, zda bylo mezi Vámi a zaměstnavatelem v pracovní smlouvě ujednáno rozvržení pracovní doby na třísměnný provoz (ranní, odpolední a noční směny). Dále je důležité, aby takovéto ujednání nebylo následně změněno jinou dohodou účastníku. Nedošlo-li k jiné dohodě, máte právo, bylo-li rozvržení pracovní doby stanoveno v pracovní smlouvě, požadovat po zaměstnavateli výkon práce v pracovní době stanovený v pracovní smlouvě a zaměstnavatelem navrženou změnu rozvrhu pracovní doby odmítnout. Tedy v daném případě můžete po zaměstnavateli požadovat přidělování sjednaného druhu práce v pracovní době, jak bylo dohodnuto v pracovní smlouvě. Toto rozhodnutí vyjádřil Nejvyšší soud ČR ve svém rozsudku 21 Cdo 1395/2010 ze dne 10. 5. 2011.
    V opačném případě, tzn. způsob rozvržení pracovní doby není ujednán v pracovní smlouvě, se uplatní bez omezení ust. § 81 a násl. ZP.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování