Ústní jednání před přestupkovou komisí může být nařízeno, ale taky nemusí (§ 80 zákona č. 250/2016 Sb.). Není povinnost každý přestupek ústně projednat, lze vycházet i ze spisového materiálu a shromážděných důkazů.
Pokud jste byl shledán vinným ze spáchání přestupku a uhradil jste uloženou pokutu, je de facto celá záležitost pro Vás vyřešena a není třeba jednání před přestupkovou komisí.
Přestupky proti majetku se zapisují do evidence přestupků, přičemž pro výmaz zápisu platí následující:
Údaje obsažené v evidenci přestupků se vyřazují z evidence po uplynutí 5 let ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku, kterým se pro tyto účely rozumějí i rozhodnutí o přestupku v přezkumném řízení a rozhodnutí soudu o žalobě ve správním soudnictví.
Údaje o pravomocném rozhodnutí o přestupku se z evidence přestupků vyřadí též, je-li toto rozhodnutí zrušeno rozhodnutím správního orgánu nebo soudu.
Je to jednotná lhůta, která se použije pro všechny přestupky vedené v evidenci. Není možné zažádat o dřívější výmaz, jediná dřívější možnost výmazu spočívá ve výše uvedeném – např. pokud by rozhodnutí o přestupku bylo zrušeno soudem, došlo by k vymazání z evidence přestupků i před uplynutím 5 let.
Po výmazu se údaje o zrušených pravomocných rozhodnutích o přestupku se ukládají v úschovně dokumentace. Přístup k takto uchovávaným údajům je značně omezen. K úplnému vymazání údajů uložených v úschovně dokumentace dojde po 10 letech od jejich uložení.
> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Přestupkové řízení skončilo zasláním složenky - je věc ukončena?
- Drobná krádež - výmaz z rejstříku přestupků
Komentáře vytvořeny pomocí CComment