Počet stránek ve webu: 47606

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 2.33 (3 hlasů)
    Podání trestního oznámení za týrání otčímem zpětně - lze to? (několik let zpět)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Do roku 2018 jsme se sestrou byly týrané matky novým přítelem. Nebylo mi v té době ještě 18. Jednalo se hlavně o psychický nátlak, řev, sestra může potvrdit. Slyšeli to i sousedé, ve zkratce (to je dlouhý příběh). Teď už je mi 21 a bydlím s přítelem jinde a sestra taky. Ale já mám od té doby psychické problémy a shodou náhod jsem se dostala ke konzultaci do bílého kruhu bezpečí.

    A tam mi bylo řečeno, jestli by mi/nám nestálo za to podat trestní oznámení zpětně. I když bych chtěla, tak nevím jestli je to možné? Jestli není nějaká promlčecí lhůta nebo tak. Vlastně ani moc nevím, jak by se postupovalo a hlavně, jestli by to vůbec šlo. Děkuju. Žaneta.

     

    Odpověď:

    Dle poskytnutých informací by se mohlo jednat o trestný čin týrání svěřené osoby, kdy promlčecí doba u tohoto trestného činu činí deset let (neberu-li v úvahu kvalifikovanou skutkovou podstatou dle třetího odstavce daného trestné činu - u toho by to bylo patnáct let). Tuto dobu je třeba počítat od ukončení Vámi popsaného týrání.
    Podat trestní oznámení můžete, kdy zaručit jeho úspěch 100 % nejde. Trestní oznámení můžete podat na kterékoliv policejní stanici či na státním zastupitelství, avšak pokud se pro toto rozhodnete, doporučuji Vám dané skutkové okolnosti popsat v rámci písemného trestního oznámení, kde konkrétně popíšete v čem dané chování spočívalo. Rovněž v něm můžete uvést, kdo toto může dosvědčit, což může urychlit průběh celého prověřování, resp. později i vyšetřování.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování