Počet stránek ve webu: 47606

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Pracovní poměr HPP 27.10.2010-31.1.2016. Pak několik HPP s pauzami. 8.2.2016-3.6.2016. 20.6.2016-27.7.2016. 15.8.2016-20.9.2016. Pauzy bez registrace na Úřadu práce ÚP. Kdo v těchto pauzách platí povinné zdravotní pojištění? Platí zaměstnavatel vždy za celý měsíc, i když nebyl odpracován celý měsíc? Děkuji, Darina

    Odpověď:

    Zaměstnavatel za Vás neodvádí zdravotní pojištění za celý kalendářní měsíc, ale pouze za dobu, kdy jste pro něj pracovala. Důležitější než počet odpracovaných dní je však výše částky, kterou jste si v daném kalendářním měsíci vydělala. Aby Vám na zdravotním pojištění nevznikl dluh, je zapotřebí, aby za Vás každý kalendářní měsíc bylo odvedeno zdravotní pojištění alespoň z tzv. minimálního vyměřovacího základu, kterým je minimální mzda. Ta od ledna 2016 činí 9 900 Kč, minimální měsíční pojistné na zdravotní pojištění pak představuje částku 1 337 Kč. Doporučuji tedy vyhledat výplatní pásky z Vašich krátkodobých zaměstnání a sečíst výši částek, které za Vás byly odvedeny na zdravotním pojištění. Pokud součet těchto částek bude každý měsíc roven nebo vyšší než 1 337 Kč, je vše v pořádku. V opačném případě Vám na zdravotním pojištění vznikl dluh a současně nabíhá i penále. V takovém případě doporučuji co nejdříve kontaktovat Vaši zdravotní pojišťovnu a dluh zaplatit, případně se zkusit s pojišťovnou dohodnout na splátkovém kalendáři. Zdravotní pojišťovnu doporučuji kontaktovat také v případě, že výplatní lístky nemáte k dispozici a nejste si tudíž jistá, zda za Vás bylo zdravotní pojištění odvedeno v dostatečné výši.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování