Počet stránek ve webu: 47568

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Před dvěma lety babička s dědou prodali byt v hodnotě cca. 500-600 tisíc Kč za cenu 87 tisíc Kč dceři ze strany dědy. V kupní smlouvě je stanoveno doživotní břemeno babičky a dědy a že tito budou nadále platit služby bytu. Loni děda umřel. Hned na to začala tato dcera zasílat babičce dopisy, že již nejsou příbuzné, a požadují po této služby + nájemné ve výši 3000,-. S tím, že pokud nesouhasí s nájemným tak ať si podá žalobu. Babička po dobu třech měsíců dále hradila jen služby. Dostala na toto několik dalších dopisů, kdy v posledních tuto vyzívají k vyklizení bytu do určitého data, s tím že ukončují s touto nájemné.

    Prý že jim nehradí stanovené nájemné. Je možné zpětně prvotní smlouvu napadnout a zrušit samotnou kupní smlouvu, kdy tato je pro babičku nevýhodná, protože nový majitel se jí snaží z bytu vystěhovat a nemá v plánu dostát podmínek věcného břemene a nechat tuto v bytě dožít.
    Má právo dcera dědy na nějaké nájemné. Musí babička tuto vpustit na požádání do bytu a podílet se na nesmyslných opravách které si dcera vyžádá. Nechceme, aby dcera babičku dotovala ale jen nechala dožít dle smlouvy o věcném břemeni. Děkuji, Michal

    Odpověď:

    Zánik věcného břemene nastává pouze rozhodnutím příslušného orgánu (soudu) či ze zákona, nikoli, že na základě rozhodnutí povinného z věcného břemene toto věcně břemeno nedodržovat. Není ani oprávněn věcné břemeno jednostranně měnit. Vaše babička má zákonný nárok na to, aby v příslušném bytě dožila a to za podmínek stanovených v kupní smlouvě – tedy aby platila pouze služby spojené s užíváním nemovitosti (bydlením).
    Jelikož babička užívá cizí věc, tak je ze zákona povinna maximálně se podílet na přiměřených nákladech na její zachování a opravách (což uvádím pouze pro Vaši informaci, sdělovat to nikomu nemusíte), nikoliv odvádět dávky nájemného nestanovených ve smlouvě o zřízení věcného břemene.
    Jen dodávám, že žádný nájemní vztah nevznikl, nelze tedy dát výpověď z nájmu ani vyvozovat důsledky spojené s užíváním pronajaté věci (např. vyklizení bytu).

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování