Počet stránek ve webu: 47905

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (2 hlasů)
    Minimální vzdálenost výsadby ovocných stromů od hranice pozemků
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Soused začal sázet stromy v sadu. První zasazený strom meruňku zasadil cca 2 m od společné hranice se svým sousedem z druhé strany. Což podle mě na tak velký strom není dostatečná vzdálenost. Ze vzniklé situace se obávám, že bude ve své činnosti pokračovat i u společné hranice mezi jeho a mým pozemkem. Vzhledem k tomu že plánuji výsadbu vinohradu a rybízů, byl by to pro tyto malé dřeviny vážný problém. Navíc jeho parcely mají celkovou šířku cca 15 metrů,
    takže není nijak omezený prostorem. Moje parcela má šířku 6,8 metru. Obecné a dalo by se říci nepsané pravidla, které všichni okolo dodržují a respektují, je dodržení minimální vzdálenosti výsadby ovocných stromů minimálně 3 metry od společné hranice. Upravuje tuhle situaci nějaký zákon? Pokud ano, a musí i dle zákona sázet stromy dále od společné hranice pozemků, co dělat v případě, že soused přes mé upozornění na případné protiprávní jednání, bude ve své (protiprávní) činnosti (sázení dalších stromů ve vzdálenosti jen 2 m od společné hranice pozemků) pokračovat?

    Odpověď:

    Na Vámi popsanou situaci je platnou právní úpravou výslovně pamatováno, a to v § 1017 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

    „Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m."

    Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad …“

    „Rozumným důvodem“, který je zmiňován v prvním z citovaných odstavců, je myšlen objektivně rozumný důvod – tedy takový, jaký by za rozumný považovala většina lidí. Obava z nadměrného stínění (a znehodnocení vlastního pozemku) zajisté takovým rozumným důvodem je (pakliže – s ohledem na umístění pozemků – zastínění reálně hrozí).

    Druhý odstavec sice zmiňuje sad jako výjimku z pravidla dle prvního odstavce, dle mého názoru se však jedná o případ, kdy by na sousedově pozemku sad již existoval (tehdy byste se nemohl domáhat jeho odstranění pouze z důvodu nedodržení minimální odstupové vzdálenosti od hranice pozemků). Pakliže soused stromy teprve sází, nebrání nic tomu, aby při výsadbě sadu dodržel výše citovaná ustanovení občanského zákoníku.

    V současné chvíli Vám doporučuji obrátit se na souseda s písemným upozorněním na výše citovanou právní úpravu, přičemž v tomto dopise se domáhejte toho, aby soused dodržel minimální třímetrovou odstupovou vzdálenost od hranice s Vaším pozemkem (předpokládám, že sousedem sázené stromy budou obvykle dorůstat výšky více než tři metry). Souseda v písemné výzvě zároveň upozorněte, že nebude-li Vaší výzvy dbát, jste připraven domáhat se svých práv soudní cestou.

    Jeden Vámi podepsaný stejnopis výzvy si ponechte, druhý doručte sousedovi prokazatelným způsobem (tzn. doporučenou poštovní zásilkou s dodejkou, osobně oproti podpisu a za přítomnosti svědka, do datové schránky apod.).

    Pakliže by soused Vaší výzvy nedbal, bylo by nutné, abyste se v této věci obrátil s žalobou na soud. Pro učinění tohoto právního kroku Vám doporučuji využít služeb advokáta:

    www.advokatikomora.cz 

    (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).

    Mírně nad rámec Vašeho dotazu doplňuji, že pokud by sousedem zasazené stromy v budoucnu nadměrně stínily Váš pozemek, mohl byste se bránit s odkazem na § 1013/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

    „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že … stín … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka … v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování