Počet stránek ve webu: 47750

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    jsem rozvedená v srpnu 2016, bývalý manžel mi za zády během manželství nasekal dluhy. Několik exekucí jsem za něj uhradila, zůstala jsem po rozvodu sama se dvěma dětmi, výživné neplatí, snažím se jej vymoci exekucí. Jeho dluh na výživném činí kolem 200.000 Kč.
    Nyní mě bývalý manžel informoval, že bude žádat o insolvenci, údajně tedy bude splácet 30% dluhů a zbývajících 70% prý budou věřitelé vymáhat po mně, že jde o dluhy vzniklé ještě v době manželství. Je to reálné? Opravdu mohou věřitelé vymáhat zbývající část dluhů po mně? Mám se bát, že jako matka samoživitelka, která táhne veškeré náklady na děti sama, budu splácet jeho dluhy, o jejichž existenci jsem neměla a nemám vůbec tušení?
    Děkuji Vám za odpověď
    Odpověď:
    Dobrý den,
    bohužel obecně platí, že pokud jste neměli jakkoliv zúžené či upravené společné jmění manželů, odpovídáte za dluhy vzniklé po dobu trvání manželství oba společně a nerozdílně.
    Součástí společného jmění manželů jsou i dluhy, které kterýkoli z manželů za trvání manželství nabyl, kromě těch, které se týkají majetku, jenž náleží jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo dluhů, jež převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních potřeb rodiny. Dluhy vytvořené při běžném životě manželů jsou tedy většinou dluhy společné.
    Vaší možnou obranou by v souladu s § 732 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, mohlo být zaslání písemného nesouhlasu věřiteli (např. bance), ve kterém uvedete, že jste s úvěrem niky souhlas nedala a úvěr přesahovat poměry obvyklé.
    Problematice se již věnovali kolegové v článku „Dluh manžela bez souhlasu manželky - patří do SJM? (§ 732 nový občanský zákoník 2014) “, který naleznete zde: https://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/rodinne-pravo/spolecne-jmeni-manzelu/19435-dluh-manzela-bez-souhlasu-manzelky-patri-do-sjm-732-novy-obcansky-zakonik-2014.html.
    Pokud bývalý manžel podá návrh na povolení oddlužení, nezapomeňte u insolvenčního soudu a insolvenčního správce uplatnit běžné výživné a také dlužné výživné, které bude hrazeno prostřednictvím insolvenčního správce přednostně jako pohledávka postavená na roveň pohledávce za majetkovou podstatou.
    Formulář pro uplatnění pohledávky (Vyrozumění o uplatnění pohledávky za majetkovou podstatou) najdete na webu Ministerstva spravedlnosti: https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR
    Zda jiý manžel insolvenční návrh podal si můžete ověřit ve veřejném insolvenčním rejstříku na webu https://isir.justice.cz
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování