Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    1989 moje matka nabyla se svým manželem družstevní byt. Oba byli členové družstva.
    1994 se rozvedli. Otec zmizel se vším s čím mohl. Vypořádání SJM neproběhlo nikdy. Otec se znovu oženil a má matka zůstala bydlet se 3 dětmi v družstevním bytě. Veškeré náklady i dluhy, které vznikly jeho odchodem hradila ona sama bez příspěvku otce.
    06/2017 otec zemřel a pozůstalá vdova a jejich 2 děti si nyní nárokují polovinu členského podílu v družstvu. Prý jí nejde o byt, chápe, že by moje matka neměla kam jít.
    Vdova si nárokuje 1.500.000 Kč. Mají na to právo a jak postupovat, aby moje matka (nyní v důchodu) nemusela nic hradit a nedej bože byt prodávat. Finančně na tom v důchodu není nejlépe.
    Děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den,
    nedojde-li mezi manželi k vypořádání do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství má se za to, že majetková práva (družstevní podíl jim náleží stejným dílem). Dle judikatury bývalí manželé, kteří si nevypořádali členský podíl v bytovém družstvu, se po uplynutí dané lhůty nachází v režimu podílového spoluvlastnictví vůči danému členskému podílu.

    V dědickém řízení pokud otec nezanechal závěť, mají dědit v první třídě dědiců všechny zůstavitelovi děti a jeho manžel rovným dílem. Tedy jsou-li dědici i jiné děti než děti vdovy nemohou si nárokovat ½ členského podílu v družstvu, když předmětem dědictví byla právě tato polovina.

    Bohužel však těžko popřete, že ½ členského podílu předmětem dědictví nebude, nebyla-li dříve vypořádána. Doporučuji, aby si Vaše matka uplatnila alespoň náklady, které za otce jako spoluvlastníka členského podílu hradila. To lze až za 3 roky zpětně, poté dochází k promlčení. S těmito náklady se může přihlásit jako věřitel do dědického řízení, je-li to ještě možné.

    Vše o dědění - vizte zde:
    http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/dedictvi.html

    Změny v dědění dle nové úpravy (nový občanský zákoník 2014) je uvedeno zde:
    http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/novy-obcansky-zakonik-2014/dedictvi.html
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování