Počet stránek ve webu: 47711

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    1990 koupil můj děda pozemek i s domkem od svého dlouholetého známého. S tím, že zahrada má cca 600 m2 (zahrada je jako celek i tak oplocená). Bohužel děda si při koupi nezkontroloval katastr a nepřečetl řádně smlouvu, a důvěřoval příliš svému známému. Žil celou dobu v domnění, že je vše jeho.
    2015-16 (po 25 letech) se ozvala majitelka s tím, že cca 300 m2 je její a že ji dědovi za nějakou částku prodá.
    Děda 2016 zemřel a tato věc na vyřízení spadla na nás. Domnívám se, že se v tomto případě jedná o vydržení, dle zákona by mohlo i o mimořádné vydržení.
    Děda se o zahradu jako celek staral v dobré víře, vysázel nové stromy a keře, po záplavách čistil...apod.
    Co dělat pokud se opravdu jedná o vydržení?
    Nebo by bylo lepší cenu zaplatit a mít klid? Bonita pozemku je v řádech tisíců, jelikož je to kus pozemku bez přístupové cesty a v záplavové oblasti.
    Paní chce mnohonásobně vyšší cenu a to v řádech desetitisíců.
    Děkuji.
    Odpověď:
    Dobrý den,
    abyste mohla vydržet nějakou věc, musí se vždy jednat o poctivou držbu, která je podmíněna přesvědčivým důvodem, kdy nestačí k vydržení práva pouze subjektivní přesvědčení držitele o tom, že mu svědčí vlastnické právo.
    K řádnému vydržení se vyžaduje pravost držby, tj. taková držba, která se nezakládá na lsti, násilí nebo výprose a zároveň musí být držba opřená o řádný titul (tj. kupní smlouvu, darovací smlouvu, závěť…), který postačí ke vzniku vlastnického práva.
    Ve Vašem případě byste u prokazování vydržení bojovala s absencí řádného titulu, pokud převáděné nemovité věci neodpovídají popisu nemovitých věci uvedených ve smlouvě a vymezené v katastru nemovitostí.

    V případě mimořádného vydržení, ke kterému dochází, uplyne-li dvojnásobně dlouhá doba, než jaké by bylo zapotřebí k vydržení, vydrží držitel vlastnické právo, i když neprokáže právní důvod, na kterém se jeho držba zakládá. Nesmí mu být však prokázán nepoctivý úmysl (§ 1095 NOZ). O mimořádné vydržení se jedná, uplynula-li dvojnásobná lhůta pro vydržení, což je u nemovitých věcí 20 let.
    Do této vydržecí doby se započte také doba, která uplynula před účinností nového občanského zákoníku (tj. před 1. 1. 2014) ; tato doba však neskončí dříve než uplynutí 2 let ode dne nabytí účinnosti zákoníku, jde-li o věc movitou, a 5 let, jde-li o věc nemovitou (§ 3066 NOZ). Tedy u věcí nemovitých bude možné uplatnit institut mimořádného vydržení až od 1. 1. 2019.

    S ohledem na výše uvedené, kdy institut mimořádného vydržení nemůžete uplatnit, doporučuji pokusit se o dohodu, např. že kupní cena bude stanovena na základě ceny zjištěné ve znaleckém posudku. Došlo-li by k soudnímu sporu, vyšplhaly by se náklady za soudní řízení u obou stran k výši, která by několikrát převýšila cenu sporného pozemku.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování