Počet stránek ve webu: 47703

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    15.08.2017 jsem obdržel od své pojišťovny, u které mám sjednáno životní pojištění od roku 2007, a to na dobu určitou, až do dovršení 70 let věku, oznámení, že mi smlouva byla vypovězena podle § 312 odst. 2 zákona č. 99/1963 Sb. , občanského soudního řádu soudním exekutorem, který jí vypověděl dne 25.07.2017.
    Tato pojistná smlouva má zaniknout ke dni 01.10.2017 v souladu s § 22 odst. 1 zákona č. 37/2004 Sb. , o pojistné smlouvě, pokud nezanikne dříve dle § 20 zákona č. 37/2004 Sb.
    Může mi exekutor vypovědět takovouto smlouvu a to před koncem její platnosti? Má na toto právo? Podotýkám, že od soudu jsem neobdržel žádné usnesení o výkonu rozhodnutí. Děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    exekutor může vydat exekuční příkaz k přikázání jiné peněžité pohledávky povinného než pohledávky z účtu u peněžního ústavu i v případě, že pohledávka povinného se stane splatnou teprve v budoucnu, jakož i v případě, že povinnému budou dílčí pohledávky z téhož právního důvodu v budoucnu postupně vznikat. V některých případech může být vznik pohledávky vázán na uplynutí času nebo jinou událost, například u smlouvy o penzijním připojištění nebo ve Vaše případě u životní pojistky.
    Usnesení, které nahrazuje prohlášení vůle povinného (Vás), vydá soud k návrhu oprávněného, popř. i bez návrhu. Podmínkou je, aby předčasné ukončení smluvního vztahu bylo účelné. Za účelný lze takový postup pokládat jednat v situacích, kdy doba plnění nastane s delším časovým odstupem ode dne nařízení výkonu rozhodnutí (například po dosažení určitého věku povinným), jakož i tehdy, pokud je doba plnění závislá na podmínce, o níž není jisto, kdy nastane (například v případě úrazu povinného).
    Usnesení nahrazující prohlášení vůle povinného je možno vydat bez jednání, účastníkům však musí být dána příležitost se k tomuto postupu vyjádřit. Pokud by bylo třeba objasňovat sporné skutečnosti, je zapotřebí jednání nařídit. Usnesení je třeba doručit oprávněnému, povinnému a dlužníku povinného. Odvolání je přípustné a může je podat pouze oprávněný a povinný.

    Požádejte proto exekutora, aby Vám usnesení soudu vydané dle ust. § 312 o. s. ř. předložil a následně požádejte soud o sdělení, kam Vám usnesení doručoval (soud zásadně doručuje na adresu trvalého bydliště anebo doručovací adresu, kterou jste sdělil na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště pro její evidenci v registru obyvatel).
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování